Wizytówki

Dodaj
Drukuj Drukuj

Zabytkowy, drewniany kościółek w Momotach Górnych

Adres Momoty Górne 49, 23-300 Janów Lubelski (Pokaż na mapie)
Telefon 15/ 87 26 112

„dzieło serca i rąk”

Historia kościółka w Momotach Górnych rozpoczyna się w 1938 roku. Wtedy to w odciętej od świata, małej, śródleśnej miejscowości wybudowano kaplicę. Plac pod jej budowę podarował wsi hrabia Zamojski. Msze w niedziele odprawiali księża z Janowa. Kaplica przetrwała wojnę, z czasem stała się zbyt mała. W 1970 roku zarządcą kaplicy filialnej w Momotach zostaje ks. Kazimierz Pińciurek, a od 9 września 1972 roku pierwszym proboszczem erygowanej parafii pod wezwaniem św. Wojciecha. Od 1972 do 1975 trwa rozbudowa starej kaplicy: powiększono prezbiterium, poszerzono nawę główną oraz dobudowano fronton kościoła z chórem. Przebudowa kościoła odbyła się bez zezwolenia, bez żadnych planów, bez pomocy fachowców. Pracami wiernych kierował sam proboszcz. Następnie ks. Pińciurek zajął się wystrojem i upiększaniem świątyni aż do swej śmierci w 1999 roku. Mimo braku wykształcenia artystycznego oraz doświadczenia w budownictwie i ciesielce, na przestrzeni lat stworzył unikatowe rzeźby i płaskorzeźby, które od lat przyciągają koneserów sztuki sakralnej z całego świata. Uwagę przyciąga ołtarz z prezbiterium, kasetonowy strop, płaskorzeźba Ostatniej Wieczerzy, droga krzyżowa oraz konfesjonał, chrzcielnica i ławki wyrzeźbione z różnych gatunków drewna. Warto przyjrzeć się kolorowym witrażom, w których ołów zastąpiono drewnem.
Obok kościoła znajdują się „Fontanna płacząca”, „Grota Zniewolenia”, „Grota Wyzwolenia”, cztery kapliczki, ołtarz polowy i dzwonnica.
Momoty to także miejsce, w którym można poczuć powiew historii. To tutaj 2 października 1939 roku złożyła broń Grupa Płk. Zieleniewskiego broniąca Ojczyznę przed najazdem hitlerowców z jednej i Armii Czerwonej z drugiej strony. Wielu mieszkańców zostało rozstrzelanych lub wywiezionych na przymusowe roboty do III Rzeszy. Jednakże pomimo zagrożenia oddziały partyzanckie mogły znaleźć schronienie w pobliskich lasach i liczyć na pomoc miejscowej ludności. Te wydarzenia upamiętniają drewniane tablice i rzeźba Płk. Zieleniewskiego nieopodal kościoła.

 
 

facebook youtube