Drukuj Drukuj

Wybrano nowy Zarząd OSP Janów Lubelski

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 21.06.2021
Wybrano nowy Zarząd OSP Janów Lubelski

Na wczorajszym spotkaniu tj. 20 czerwca w Janowskim Ośrodku Kultury został wybrany nowy Zarząd  OSP w Janowie Lubelskim

 

Prezesem został Krzysztof Kurasiewicz

Wice Prezesem Michał Karwatowski

Naczelnikiem Janusz Lepejza

Zastępcą Naczelnika Dariusz Kwiecień

Sekretarzem Elżbieta Szostek

Skarbnikiem Grzegorz Flis

Gospodarzem Andrzej Skubik

Członkiem Zarządu – Sławomir Dworak

Członkiem Zarządu – Sławomir Nakonieczny

Komisja Rewizyjna

Przewodniczący – Tadeusz Pikula

Sekretarz – Antoni Sydor

Członek – Henryk Miazga

 

Spotkanie prowadził Krzysztof Kołtyś - Burmistrz Janowa Lubelskiego, Prezes Zarządu Oddziału Miejsko - Gminnego ZOSP RP.

Poniżej zamieszczamy sprawozdanie z działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim za rok sprawozdawczy 2020 oraz sprawozdanie z działalności Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim za 2020 rok

Sprawozdania zostały przedstawione przez Krzysztofa Kurasiewicza

 

 

Sprawozdanie

z działalności Ochotniczej Staży Pożarnej w Janowie Lubelskim za rok sprawozdawczy 2020.

 22 czerwca 1905 roku założone zostało Towarzystwo Straży Ogniowej Ochotniczej w Janowie. Z paragrafu 1 Ustawy Statutu wynika, że cytuję „Towarzystwo straży ogniowej zakłada się w celu gaszenia pożarów i w ogóle w celu przeciwdziałania klęskom pożarowym w obrębie miasta Janów, jego przedmieść i okolicy na przestrzeni 5 wiorst”. Założycielem był Władysław Reckiński, a dowódcą Wincenty Biżek. Według relacji nieżyjącego już Druha Andrzeja Łukasika, wśród grona założycieli byli: Jan Janisz z zawodu organista, rzemieślnicy Jan Pezda, Wojciech Kulpa i Jan Karwatowski. W roku 1914 straż pożarna liczyła 127 członków. Od 1920 roku siedzibą straży ogniowej była drewniana remiza przy ul. Szewskiej, a tereny ćwiczeń stanowił plac na którym obecnie znajduje się stadion. Pod koniec lat pięćdziesiątych rozpoczęto budowę piętrowej strażnicy, w której siedzibę znalazła też Komenda Powiatowa Straży Pożarnych. W wyniku powołania w 1974 roku Zawodowej Straży Pożarnej, a następnie przekształcenia jej w Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą funkcja Ochotniczej Straży Pożarnej uległa częściowej zmianie. Główny ciężar likwidacji zagrożeń przyjęła Państwowa Straż Pożarna. Pomimo zmian jednostka funkcjonuje nieprzerwanie od 116 lat. Na przestrzeni tych lat skupia w swych szeregach druhny i druhów strażaków z terenu miasta Janowa Lubelskiego.

 Od 2015 roku jednostka Nasza dysponuje lekkim samochodem gaśniczym wyposażonym w sprzęt i urządzenia gwarantujące podjęcie skutecznych działań ratowniczo gaśniczych na terenie gminy. Posiada agregat pompowy ze zbiornikiem 200 litrów wody z możliwością wytworzenia piany gaśniczej ciężkiej, sprzęt do prowadzenia łączności / radiostacja przewoźna /z powiatowym stanowiskiem kierowania, sprzęt do usuwania skutków gwałtownych opadów deszczu / pompa szlamowa Honda/ i silnych wiatrów / pilarka do cięcia drewna Stihl / oraz inny sprzęt pożarniczy potrzebny do poboru wody z sieci hydrantowej i budowy linii wężowych. W zakresie ochrony strażaków i zapewnienia bezpieczeństwa osobistego dysponujemy umundurowaniem ochronnym/ ubrania tzw koszarowe/, bojowe / ubrania typu nomex/ oraz hełmy, obuwie, rękawice i kominiarki. W roku 2020 jednostka uczestniczyła w działaniach poszukiwawczych zaginionej osoby na terenie miejscowości Biała Pierwsza i Laski.

Jednostka wyposażona jest w sprzęt do realizacji szkoleń z młodzieżową drużyną pożarniczą / zestaw do ćwiczeń sztafety pożarniczej i ćwiczenia bojowego.

W strukturach naszej jednostki jest 66 członków czynnych, 10 honorowych i 2 wspierających. Działa również młodzieżowa drużyna pożarnicza, która liczy 21 członków. Rok sprawozdawczy ze względu na panującą pandemię znacznie ograniczał działalność zarówno w sferze szkoleniowej, sportowej i kulturalno oświatowej. Pomimo ograniczeń i trudności w ramach poprawy warunków garażowych do wcześniej zamontowanej bramy został dołączony  napęd elektryczny, wykonane zostały prace remontowe wewnątrz strażnicy poprzez przebudowę instalacji elektrycznej. Ze środków gminy w ramach termomodernizacji obiektów została wykonana elewacja zewnętrzna garażu z wymianą stolarki okiennej i krat zabezpieczających budynek przed włamaniem. W pomieszczeniu socjalnym wyremontowana została mała toaleta. OSP angażowała się na rzecz pomocy mieszkańcom gminy zaopatrując ich w maseczki ochronne w walce z covidem i produkty żywnościowe z banku żywności. W tym miejscu należy sięgnąć do okresu, kiedy w 2015 roku wybieraliśmy nowy Zarząd i wymienić najważniejsze zadania jakie realizowaliśmy w okresie tych pięciu lat.

I tak:

-pozyskany został samochód pożarniczy marki Ford,

- otrzymaliśmy na postawie umowy z Dyrektorem ZOSIP pomieszczenie garażowe z zapleczem socjalnym,

-utworzona została MDP dziewcząt i chłopców,

- ze środków pozyskanych z Nadleśnictwa Janów Lubelski i Burmistrza Janowa Lubelskiego wykonane zostały szafy przesuwne na sprzęt i urządzenia pożarnicze,

- ze środków 1% wykonane zostały szafy na przechowywanie umundurowania strażackiego,

- ze środków KGPSP zamontowana została podnoszona brama garażowa wraz z napędem elektrycznym,

- w ramach 5 tyś. zł ze środków budżetu państwa zakupione zostało umundurowanie.

Przedstawione działania realizowane były przy zaangażowaniu Druha Prezesa śp Grzegorza Kwietnia, Zarządu OSP i  wsparciu Druha Prezesa Zarządu Oddziału Miejsko Gminnego , Burmistrza Janowa Lubelskiego Krzysztofa Kołtysia. Myślę, że na kanwie działalności społecznej udało nam się osiągnąć dużo. Pięć lat to także uczestnictwo druhów strażaków w uroczystościach patriotycznych, kościelnych, obchodach Dnia Strażaka imprezach zabezpieczających na terenie miasta, szkoleniach, udziału w projektach na szczeblu gminnym i powiatowym, realizacja szkoleń dla MDP, współpraca z Klubem Żeglarskim Zefir wspólne zawody i nagroda dla młodych strażaków w postaci spływów kajakowych rzeką Bukową, narty biegowe, udział w zawodach sportowo pożarniczych, turnieju tenisa stołowego, ogólnopolskim turnieju wiedzy pożarniczej.

To tylko najważniejsze zadania jakie realizowaliśmy wspólnie w okresie mijającej kadencji. Słowa podziękowania kieruję do Druha Prezesa Zarządu Oddziału Miejsko Gminnego za zrozumienie naszych potrzeb i wsparcie finansowe podejmowanych działań. Komendantowi Powiatowemu PSP za środki przekazane na modernizację strażnicy i zakup sprzętu pożarniczego dla MDP. Działalność społeczna  w XXI wieku nie jest łatwa. Trudno dzisiaj zachęcić i znaleźć osoby , które bezinteresownie zaangażują się w życie społeczne. Dlatego dziękuję, że dzisiaj tu jesteście i chcecie aby noszony przez Was mundur nie znikł z przestrzeni publicznej, aby następne pokolenia wpatrując się w nas dalej podtrzymywały tradycję janowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

Sprawozdanie

z działalności Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim za 2020 rok

 

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza skupia w swych szeregach młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie lubelskim.

Ilość członków ogółem 21  

W okresie sprawozdawczym ze względu na okres pandemii zawieszono działalność i tylko na początku 2020 roku zorganizowano 2 spotkania z wykorzystaniem bazy sprzętowej  szkoły podstawowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim. Zajęcia odbywały się w piątek od godz. 1430 – 1530.

W spotkaniach realizowano założenia regulaminu ćwiczeń do zawodów systemem CTiF (wykonywanie węzłów pożarniczych, rozwinięcia węży pożarniczych, obsługa hydronetek i nalewaków) oraz regulaminu musztry.

Dnia 10 stycznia 2020 roku członkowie młodzieżowej drużyny pożarniczej uczestniczyli w wycieczce do Izby Pamięci Pożarniczej w Kraśniku gdzie mogli zobaczyć jak straż pożarna zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat.

W okresie całej kadencji MDP uczestniczyła w zawodach sportowo pożarniczych, piknikach, spływach kajakowych. Realizowane były projekty na szczeblu samorządu gminnego i powiatowego, ze środków z których zakupione zostały zestawy do ćwiczeń sztafety pożarniczej, ćwiczenia bojowego, 8 kompletów dresów sportowych. Udział drużyny w ćwiczeniach w klubie żeglarskim Zefir oraz nauki i doskonalenia jazdy na nartach biegowych. Ze środków budżetowych KGPSP zakupiony został sprzęt z armatury wodnej, wyposażenia w sprzęt pożarniczy.

Słowa podziękowania kierujemy do wszystkich członków OSP , którzy poświęcają swój czas dla rozwoju funkcjonowania na terenie miasta młodzieżowej drużyny pożarniczej. 

                                                                

 

facebook youtube