Drukuj print

Złoty Jubileusz parafii pw. Św. Wojciecha w Momotach Górnych

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 19.09.2022
Złoty Jubileusz parafii pw. Św. Wojciecha w Momotach Górnych

Ludzkie dłonie rzeźbią teraźniejszości i przyszłość – można tak powiedzieć, gdy patrzymy na kościółek Św. Wojciecha w Momotach Górnych. 50 lat temu właśnie tutaj narodził się nowy rozdział dla parafii.  Powstał nowy kościołek wśród szumu drzew, pieśni ptaków, w samym środku Lasów Janowskich. Powstało „dzieło serca i rąk” – Śp. Ks. Kazimierza Pińciurka.

W niedzielę, 18 września świętowaliśmy Złoty Jubileusz powstania parafii Św. Wojciecha w Momotach Górnych.

Zapewne starsi mieszkańcy Momot pamiętają te wszystkie prace, które trwały nad budową, wystrojem kościoła. To właśnie mieszkańcy wraz z Ks. Pińciurkiem wybudowali ten drewniany kościołek, który budzi podziw, zadumę, który jest wspomnieniem i zaproszeniem do modlitwy. Przypomnijmy, że kościół w Momotach Górnych został w 1938 roku wybudowany jako kaplica. Kaplicę rozbudował w 1972 – 1975 roku Ks. Kazimierz Pińciurek. Sam kierował pracami z powodu trudności z uzyskaniem pozwolenia władz państwowych na jej rozbudowę. Kościół budowano nocami, ks. Pińciurek kierował pracami i sam budował. Podobnie jak pracami przy wystroju kościoła, które projektował i sam realizował.

Uroczystościom 50 – lecia powstania parafii pw. Św. Wojciecha w Momotach Górnych przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z Biskupem Sandomierskim, Mszę św. koncelebrowali proboszcz ks. Kazimierz Sagan oraz przybyli kapłani; ks. Kan Tomasz Lis, ks. Kan Waldemar Farion, ks. Kan Jacek Staszak, ks. Dariusz Socha (były proboszcz parafii Momockiej).

We wspólnej modlitwie uczestniczyli mieszkańcy Momot, gminy Janów Lubelski, Poseł Jerzy Bielecki, Starosta Artur Pizoń, Burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś, Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Ćwiek, Radny Momot Górnych i Momot Dolnych Zenon Bielak z małżonką, Dyrektor szkoły Urszula Mierzwa, Sołtysi:  Jerzy Małek, Krystyna Ciupak i Antonina Szczepanik oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Liturgię wzbogacił chór z parafii Św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem Marka Sulowskiego.

Piękny, drewniany kościołek jest miejscem szczególnym na mapie naszego życia. Jest świątynią, która była świadkiem wielu wydarzeń. Wielu przyjezdnych odwiedza to miejsce, z zaciekawieniem słucha historii powstania kościółka.

Ten Złoty Jubileusz to okazja, aby podziękować za owocną ewangelizację wszystkim pracującym w tej parafii Proboszczom, i tym wszystkim, którzy stają na straży pielęgnowania historii o tym miejscu…

Tekst i foto: Dorota Kozdra

facebook youtube