Drukuj Drukuj

Wernisaż Kamila Myszkowskiego i Krzysztofa Szlapa w Galerii Muzealnej przy Muzeum Fotografii

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 24.02.2021
Wernisaż Kamila Myszkowskiego i Krzysztofa Szlapa w Galerii Muzealnej przy Muzeum Fotografii

W piątek 19 lutego stosując się do zasad pandemii odbył się wernisaż bardzo artystycznej oraz nietypowej wystawy fotograficznej. Twórcami jej są młodzi artyści fotografowie na co dzień pracujący jako nauczyciele fotografii. Krzysztof Szlapa wykładowca fotografii na Wyższej Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego w Katowicach i Kamil Myszkowski doktorant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach a pracujący w dziale digitalizacji Muzeum Śląskiego. Wykład wprowadzający w temat wystawy „Obrazy metafor” - „Fotografia jako medium” przeprowadziła dr. Justyna Budzik – badawca fotografii i filmu oraz wykładowca fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wśród Dostojnych Gości wernisażu zauważyłem Księdza Kanonika Janowskiego Sanktuarium - Tomasza Lisa, Burmistrza Janowa Lubelskiego – Krzysztofa Kołtysia, delegacje Grup Fotograficznych z Kraśnika, Tarnobrzega. Całe spotkanie można było bezpośrednio oglądać gdyż było transmitowane. Z tej formy uczestnictwa skorzystało dużo osób –  między innymi Towarzystwo Fotografów Artystycznych z Ditroit – USA. Muzycznie chwile wypełniał zespół „Północ Południe” z Zamościa grając bardzo spokojnie standardy rockowe.

            O czym jest wystawa? To historia fotografii widziana i prezentowana przez Krzysztofa i Kamila. To czym jest, czym była ta bardzo powszechna dziedzina życia artystycznego. Temat wystawy został wybrany celowo. Właśnie 14 lutego 2014 roku nasza placówka Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim dołączyła do Rodziny Muzealnej. Ówczesny Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski zatwierdził regulamin naszego Muzeum i wpisani zostaliśmy na listę Polskich Muzealników. To już 7 lat temu a wydaje się, że tak niedawno. Podsumowanie tych siedmiu lat to myślę, że jest temat na kolejny artykuł.

            Wystawa zagości w naszej Galerii Muzealnej przy Muzeum Fotografii aż do początku kwietnia – zapraszam w małych grupach do odwiedzin. Oczywiście zaprezentuję również ostatnie nabytki muzealne. Bardzo dziękuję Księdzu Kanonikowi za relację z wystawy w Gościu Niedzielnym, Markowi Niesiadka za reportaż w prasie lubelskiej oraz internecie, Radkowi Czubie za prezent do Muzeum. Dziękuję wszystkim, którzy wsparają finansowo działania naszej Galerii, Muzeum oraz Fundacji Muzeum Historii Fotografii w Janowie Lubelskim.

Antoni Florczak

facebook youtube