Drukuj Drukuj

Światowy Dzień AIDS - 1 grudnia

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 01.12.2020
Światowy Dzień AIDS - 1 grudnia

W 2020 roku hasło Światowego Dnia AIDS, promowane przez UNAIDS, Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z AIDS na świecie brzmi: Globalna Solidarność, wspólna odpowiedzialność (Global solidarity, shared responsibility).
Celem tego dnia jest solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą oraz uwrażliwienie społeczeństwa na ten światowy problem. Symbolem tego dnia jest czerwona wstążeczka. Obchody odbywają się poprzez liczne konferencje, spotkania, akcje społeczne i wydarzenia kulturalne, podczas których mówi się o profilaktyce, o walce z AIDS i o pomocy chorym.
Stereotypowo AIDS kojarzone jest z grupami osób, które np. uzależnione są od środków psychotropowych i takich które podejmują ryzykowne zachowania seksualne. Ta opinia jest bardzo krzywdząca i dyskryminująca. Powoduje, że ludzie nie chcą poddać się testom czując się napiętnowani.
        Na świecie żyje 37,9 mln osób z HIV/AIDS, w 2018 r. zakażenie HIV rozpoznano u 1,7 mln osób, 770 tys.  osób zmarło z powodu HIV/AIDS.
         W Polsce (od początku pandemii 1985r.) do 30 września 2019r. wykryto 25 020 zakażeń 3 741 przypadków AIDS oraz 1 424 zgony.
          W województwie lubelskim (od początku epidemii 1985 r.) do 15 listopada  2020 r. roku : zarejestrowano 739 zakażonych ogółem, w tym 109 chorych na AIDS, a  39 chorych zmarło na AIDS. W roku 2019 zarejestrowano 26 zakażeń HIV, 3 zachorowania na AIDS, nie zanotowano zgonów.
Postęp w medycynie i poziom wiedzy na temat HIV/AIDS spowodowały, że choroba ta nie jest już wyrokiem. Można z nią normalnie funkcjonować. Warunek jest tylko jeden - jej wczesne wykrycie.
Dlatego wykonywanie testów jest kluczowe nie tylko wśród grup ryzyka, ale również dla całej populacji.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu obawiasz się zakażenia HIV- zgłoś się na test!
Wystarczy trochę odwagi i kontakt z najbliższym Punktem Konsultacyjno – Diagnostycznym. Test jest bezpłatny i anonimowy. W Lublinie prowadzony jest przez katolickie Stowarzyszenie „Agape” z ramienia Krajowego Centrum ds. AIDS  zlokalizowany na ul. Spokojnej 3 przy  Przychodni SPZOZ MSW. Pracują tam wykwalifikowani specjaliści, którzy udzielą fachowej informacji, pomogą ustalić termin badania tak, aby był najbardziej wiarygodny.  A co najważniejsze, udzielą również wsparcia. Mając wynik dodatni testu, nie znaczy, że jesteś sam.
Najbardziej boimy się tego, czego nie znamy. W obecnej sytuacji epidemiologicznej kraju szczególną uwagę należy skierować na zdrowie.  To największy dar jaki posiadamy. Dlatego w trosce o swoje zdrowie, o rodzinę  i najbliższe nam osoby   rekomendowane jest wykonanie takiego testu.
Tylko w ten sposób możemy powstrzymać rozprzestrzenianie się tej choroby i niesłuszne piętnowanie osób chorych.

 

facebook youtube