Drukuj print

Św. Stanisław Kostka wciąż aktualny święty

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 19.09.2022
Św. Stanisław Kostka wciąż aktualny święty

Ponad 40 prac wpłynęło na parafialny konkurs o św. Stanisławie Kostce. Jury wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach prac. Najlepsi otrzymali ciekawe nagrody.

 

Już po raz drugi w parafii św. Jana Chrzciciela ogłoszony był wrześniowy konkurs o św. Stanisławie Kostce. – Chcemy w ten sposób ożywić kult tego świętego pośród dzieci i młodych, którym on patronuje oraz przybliżyć tę niezwykle ciekawą postać, która wciąż jest aktualna dla współczesnych młodych ludzi – mówił ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii.  

Tematem tegorocznego konkursu było: „Życie świętego Stanisław Kostka wzorem dla współczesnego człowieka”. Konkurs ogłoszony był w trzech kategoriach wiekowych i formach artystycznych. Najmłodsi uczestnicy z klas 0 – III mogli wykonać pracę plastyczną, uczniowie klas V-VII mogli napisać utwór literacki, zaś ci z klasy VIII i ze szkoły ponad podstawowej mieli za zadania przygotować prezentację multimedialną. Na konkurs wpłynęło 41 prac, w tym 31 prac plastycznych, 3 literackie i 7 prezentacji multimedialnych. Jury konkursowe miało niezwykle trudne zadanie w wytypowaniu zwycięzców.- Braliśmy pod uwagę najpierw to, czy prace są tematyczne czyli czy nawiązują do tematu konkursu i przedstawiają odwołanie do tego jak św. Stanisław Kostka może być wzorem dla współczesnego człowieka, następnie ocenialiśmy walor artystyczny i samodzielność wykonania prac – wyjaśniła siostra Tomasza Jaroszkiewicz.

W kategorii plastycznej zwyciężyła Martyna Rzepecka, drugie miejsce zajęły Zofia i Julia Biernat, trzecie miejsce przyznano Bartoszowi Placha. W kategorii literackiej najwyżej oceniono pracę Izabeli Zając, drugie miejsce przyznano Aleksandrze Kędra, zaś trzecie Oliwii Rożek. W kategorii multimedialnej najlepszą pracę przygotowała Magdalena Garbacz, drugie miejsce zajęła prezentacja Wiktorii Żółkowskiej, zaś trzecie miejsce zajęła praca Miłosza Lenarta. – Prace zaskoczyły nas oryginalnością, ciekawą aranżacją i techniką wykonania. Niestety były i takie, które nie nawiązywały do tematu konkursu i musiałby być niżej ocenione, choć miały duże walory artystyczne – dodał ks. Tomasz Kopeć.

Inicjatorkami konkursu były siostry ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej posługujące przy janowskiej parafii, które przygotowały także wystawę z prac plastycznych i literackich zaprezentowaną na klasztornych krużgankach. – Cieszymy się, że z każdym rokiem dzieci chętniej uczestniczą w tym konkursie, poznając postać ich patrona, św.  Stanisława i włączają w to także rodziców i rodzeństwo. Owocuje to zaangażowaniem w duszpasterstwo parafii dzieci oraz rodziców.

Cieszy także to, że w konkurs włączyła się także młodzież prezentując szerokie umiejętności posługiwania się programami medialnymi – dodała siostra Wiktoria Byszuk. Rozstrzygniecie konkursu i wręczenie nagród odbyło się podczas Mszy św. dla dzieci podczas której oprawę muzyczną zapewniła parafialna schola dziecięca. Zwycięzcy otrzymali nagrody, którymi były religijne gry planszowe.

Ks. Tomasz Lis- Proboszcz Parafii

facebook youtube