Drukuj Drukuj

Podsumowanie roku 2023 - wywiad z Burmistrzem Janowa Lubelskiego Krzysztofem Kołtysiem

Autor: Kamila Strykowska - Momot
Opublikowano: 20.12.2023

Dobiega końca kolejny rok, więc czas na jego podsumowanie. Jaki był dla naszej gminy?
Z pewnością rok 2023 był jednym z najlepszych w najnowszej historii naszej gminy. Pozwolę sobie tę tezę uzasadnić. 
Po pierwsze - nie musieliśmy walczyć z żadnymi kryzysami, jak to było w kilku poprzednich latach, gdy najpierw musieliśmy stawić czoła pandemii Covid, później kryzysowi wywołanemu wybuchem wojny w Ukrainie i wszystkimi skutkami ubocznymi tych kryzysów.
Po drugie – stało się to, o co staraliśmy się wiele lat. Pozyskaliśmy dużego inwestora, który rozpoczął budowę zakładu pracy, w którym powstanie kilkaset nowych miejsc pracy.
Po trzecie - wykonaliśmy dużo ważnych inwestycji na wysoką kwotę ponad 30 mln. zł.  
Po czwarte - pozyskaliśmy wiele milionów złotych na nowe inwestycje, które będziemy realizować w latach 2024-2025.
Po piąte - rozpoczęły się prace dokumentacyjne budowy kolei do naszego miasta, na co czekaliśmy dziesiątki lat.
Po szóste - Minister Obrony Narodowej podjął decyzję o lokalizacji w naszej gminie jednostki wojskowej, co przyczyni się do szybszego rozwoju naszej gminy. 
Po siódme - odzyskaliśmy dla przyszłych pokoleń całą przestrzeń rynku i udanie zakończyliśmy jego rewitalizację. Podkreśliliśmy przy tym nasze historyczne korzenie stawiając pomnik założycielce naszego miasta, co spotkało się z pozytywnym odbiorem naszych mieszkańców.
Czy nie obawia się Pan, że do realizacji kolei oraz budowy jednostki wojskowej może nie dojść że względu na zmianę rządu?
Jeśli chodzi o kolej, to każdy powiat powinien mieć dostęp do nowoczesnej kolei. W innym wypadku taki powiat definiowany jest jako dotknięty wykluczeniem komunikacyjnym. Dlatego wierzę, że dokumentacja, która ma kosztować niemal 30 mln.zł. nie trafi do kosza. Są zapewnione na tę inwestycję pieniądze z programu Kolej Plus oraz z budżetu Województwa Lubelskiego, więc dlaczego inwestycja miałaby zostać przekreślona? W programie nowego rządu była mowa o działaniach zmierzających do likwidacji wszelkiego rodzaju wykluczeń, w tym komunikacyjnych, więc nie zakładam złej woli ze strony rządzących krajem i województwem.
Ale przy jednostce wojskowej prace jeszcze się nie rozpoczęły…
Fizycznie nie, natomiast decyzje, które zostały podjęte przez MON i Wojsko Polskie z pewnością zostały dobrze przemyślane i były poprzedzone wieloma analizami. Lasy Państwowe przekazały 18 hektarową działkę na realizację tej strategicznej inwestycji. Stąd mój umiarkowany optymizm również w tej kwestii. Małe miasta potrzebują dobrych miejsc pracy, a niewątpliwie praca w wojsku jest atrakcyjna. 
A co się dzieje w kwestii obwodnicy Janowa?
Przygotowujemy się do wydania decyzji środowiskowej, która będzie zielonym światłem do rozpoczęcia procesu projektowania i budowania. Czekamy na uzgodnienie przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska przedstawionej dokumentacji. Do końca grudnia powinniśmy otrzymać stanowisko tej instytucji. Jeśli będzie to uzgodnienie wariantu preferowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, to przystąpimy do wydawania decyzji. Od wydanej decyzji stronom postępowania będzie przysługiwało prawo odwołania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Myślę, że jest szansa na prawomocną decyzję w przyszłym roku, a później wszystko w rękach rządu.
Które inwestycje były dla Pana najważniejsze w tym roku?
To trudne pytanie, gdyż ważne są zarówno inwestycje duże, jak i te małe, na które często mieszkańcy czekają bardziej niż na te większe.
Bardzo mnie cieszy zakończenie rewitalizacji naszego rynku. To było naprawdę trudne zadanie. Wykup gruntów i obiektów od PKS i GS, konsultacje społeczne koncepcji zagospodarowania tej ważnej przestrzeni naszego miasta, opracowywanie dokumentacji, zdobywanie funduszy ze źródeł europejskich i krajowych i wreszcie różne problemy na etapie realizacji inwestycji, które udało się pokonać. Teraz czekamy na rozwój zieleni: drzew, krzewów roślin i kwiatów. Wiosną i latem zakwitną tysiące tulipanów, czosnków i innych kwiatów. Cieszę się, że odnowiony rynek świetnie odnalazł się w roli, jaką miejski rynek pełnić powinien. Jest tam miejsce na handel, kiermasze, jarmarki, ale i na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Mam nadzieję, że podobały się pokazy fontanny, koncerty Olek Orkiestry, Dziadka, Takiej Sobie Orchestry i Sylwestra Bernaciaka. Myślę, że udało się nam znaleźć trudny kompromis pomiędzy często sprzecznymi oczekiwaniami naszych mieszkańców.
W mijającym roku zakończyliśmy też remont generalny budynku byłego Gimnazjum, w którym teraz w świetnych warunkach uczą się najmłodsze roczniki uczniów szkoły podstawowej.
W tym roku wybudowaliśmy i oddaliśmy do użytku nowy kompleks sportowy przy Szkole Podstawowej Nr 3. Nowe boisko i bieżnia już świetnie służą uczniom oraz klubom sportowym i różnym grupom nieformalnym.
W Białej wykonaliśmy dużą inwestycję kanalizacyjną o wartości ponad 10 milionów złotych.
Na terenie miasta i gminy realizujemy 17 różnych zadań inwestycyjnych  z zakresu drogownictwa. Są to ulice, drogi, chodniki, parking przy Starej Poczcie i most na Wyspę.
Oprócz tego z Powiatem Janowskim zrealizowaliśmy modernizację ulicy Okopowej, która wraz z wcześniej zmodernizowaną ulicą Stokową stanowi ważny ciąg komunikacyjny w naszym mieście.
Wykonaliśmy też szereg mniejszych inwestycji i rozpoczęliśmy kolejne, jak chociażby kompleksową modernizację remizy w Momotach Górnych. Przygotowujemy kolejne dokumentacje  i ogłaszamy kolejne przetargi. Opracowujemy wraz z sąsiadującymi z nami gminami Strategię Rozwoju Ponadlokalnego pod nowe fundusze europejskie. Pracujemy również nad nowym programem rewitalizacji miasta. Naprawdę dzieje się bardzo dużo, a to wszystko wykonuje niewielki zespół moich współpracowników. Przy tej okazji pragnę podziękować pracownikom wszystkich jednostek organizacyjnych gminy za dobrą, zaangażowaną pracę na rzecz naszych mieszkańców.
A co się dzieje z budową mieszkań na wynajem? Gmina założyła spółkę wraz z innymi gminami, która miała budować mieszkania o podwyższonym standardzie dla osób o dochodach pozwalających na regularne opłacanie czynszu. 
Jestem trochę zawiedziony tempem prac naszej lubelskiej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Wyobrażałem sobie większe tempo. Obecnie jesteśmy na etapie opracowania drugiej koncepcji budynków mieszkalnych. Pierwszą przedstawioną nam koncepcję odrzuciliśmy, gdyż nie spełniała naszych oczekiwań i nie była z nami konsultowana na etapie opracowania. Mam nadzieję, że w połowie przyszłego roku będzie koncepcja oraz ogłoszony przetarg na pełną dokumentację. Chcielibyśmy, aby budowa rozpoczęła się najpóźniej w 2025, a zakończyła w 2026 roku. Mamy zamiar wybudować około 50-60 mieszkań pod klucz  i mam nadzieję, że będą chętne osoby o odpowiednich dochodach by w nich wygodnie zamieszkać.
Co Pana szczególnie cieszyło w mijającym roku? 
W mojej pracy niemal codziennie jest wiele problemów do  rozwiązania i w związku z tym więcej jest powodów do trosk i zmartwień niż radości, ale z pewnością miałem dużo satysfakcji z dobrej realizacji dużej ilości zadań. Cieszyły mnie bardzo pozytywne opinie na temat piękna naszego miasta i całej gminy. Prawdziwą radość sprawiała mi świetna gra naszej Janowianki, która stała się sensacyjnym liderem rozgrywek IV ligi. To było mnóstwo pozytywnych emocji dla dużej grupy fanek i fanów naszej drużyny. Tą drogą pragnę jeszcze raz pogratulować i podziękować trenerowi, drużynie i Zarządowi klubu oraz obiecać dalsze wsparcie finansowe ze strony gminy.
Cieszą mnie wszystkie inicjatywy naszych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, które powodują, że w naszej małej gminie naprawdę dużo się dzieje w różnych przestrzeniach naszego życia. Jesteśmy społeczeństwem aktywnym, za co wszystkim zaangażowanym w różne przedsięwzięcia serdecznie dziękuję. Pamiętam o tym, że gmina to nie tylko budynki i budowle, ale przede wszystkim ludzie i ich marzenia. 
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzę zatem wszystkim mieszkańcom naszej gminy zdrowia, pomyślności i spełnienia marzeń.
 

facebook youtube