Drukuj Drukuj

Odpowiadają barwą biało – czerwoną. 12 rocznica katastrofy Smoleńskiej i 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 11.04.2022
Odpowiadają barwą biało – czerwoną. 12 rocznica katastrofy Smoleńskiej i 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej

Nazwiska 96 osób – pasażerów Tu – 154M,  to jak kwiaty w barwach narodowych, a przy każdym z nich mały krzyż. Tamtą sobotę 10 kwietnia 2010 roku pamięta każdy z nas. Delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim wylatuje na obchody rocznicy zbrodni Katyńskiej. Pasażerowie nie dolatują na miejsce. Prezydencki samolot rozbił się na lotnisku Siewiernyj... Do ostatniej chwili mieliśmy nadzieję… Jednak o godzinie 8.41, gdy podano ostatnią wiadomość mówiącą o tym, że nikt nie przeżył... obok barw narodowych pojawiał się kolor narodowej żałoby.

96 osób, wśród nich 24 kobiety i 72 mężczyzn. Niedokończone rozmowy i życie...W domu na każdego z pasażerów czekało życie i nadzieja… czekali najbliżsi. Na Placu Maryjnym przy Janowskim Sanktuarium znajduje się kamień pamięci upamiętniający Katastrofę Smoleńską. Ten kamień pamięci od 2010 roku symbolizuje naszą pamięć i obecność, tych których nie ma…

Tegoroczne uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1940 roku i 2010 roku rozpoczęły się od Mszy Świętej w Janowskiej Kolegiacie odprawionej przez Ks. Tomasza Lisa w intencji oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, zamordowanych przez Rosjan w 1940 roku oraz w intencji ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Po Mszy Świętej złożono wieńce i zapalone znicze przy „Kamieniu Pamięci”.

W imieniu gminy Janów Lubelski, kwiaty złożył Krzysztof Kołtyś – Burmistrz Janowa Lubelskiego, Czesław Krzysztoń – Zastępca Burmistrza, Krystyna Ćwiek – Przewodnicząca Rady Miejskiej, Grażyna Kuśmierczyk – Radna Rady Miejskiej, Wioletta Sołtys – Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Janowie Lubelskim, Iwona Krzos – Wicedyrektor szkoły.

Przy „Kamieniu Pamięci” ofiar katastrofy Smoleńskiej kwiaty złożył również Poseł na Sejm RP – Jerzy Bielecki wraz z Wiceprezesem PGE Dystrybucja Janem Franią i Magdaleną Kamińską – asystentką Biura Poselskiego. Starosta Janowski – Artur Pizoń wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Sławomirem Dworakiem, Wicestarostą Michałem Komackim i Sekretarzem Grzegorzem Krzysztoniem.

Delegacja Rady Powiatu - Paweł Golec i Daniel Rawski oraz harcerze.

 

Przypomnijmy, że 7 kwietnia zostały również złożone kwiaty przez przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych przed Katyńskimi Tablicami Memorialnymi, które znajdują się na placu przy kościele pw. Św. Jadwigi Królowej.

 

Tablice zostały postawione w listopadzie 2018 roku z inicjatywy miejscowego regionalisty Józefa Łukasiewicza. Na liście katyńskiej z Powiatu Janowskiego jest 17 osób zamordowanych przez NKWD. Pierwszy pomnik, na którym znalazło się 7 nazwisk powstał na dziedzicu Komendy Powiatowej w Janowie Lubelskim. Na drugim pomniku tzn. na Tablicach widnieją nazwiska: Ppłk Zygmunt Cwenarski, Kpt. Kazimierz Grabarczyk, Por. rez. Adam Jakubiec, Nadkom. PP. Eugeniusz Krupowicz, Mjr Stefan Krupowicz, Płk Piotr Lewandowski, Mjr Kazimierz Łukasiewicz, Kpt. Józef Majka, Podkom. PP. Edward Olszówka, Przod. PP. Bolesław Stasiecki. Przypomnijmy, że wiosną 1940 roku NKWD zamordowało około 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. 13 kwietnia 1943 roku o zbrodni usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem  masowych grobów polskich oficerów.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Tekst i foto: Dorota Kozdra

Foto z uroczystości z 10 kwietnia przy Kamieniu Pamięci: Anna Pyć

facebook youtube