Drukuj print

Nasze palmy i pisanki wielkanocne

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 12.04.2021

Tradycyjne metody wykonania ozdób świątecznych odchodzą w zapomnienie. Coraz częściej wypierane przez nowoczesność stanowią jednak część naszej kultury ludowej o której warto przypominać i pielęgnować.

Od wielu lat Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim zaprasza mieszkańców Powiatu Janowskiego do udziału w konkursie na palmę i pisankę wielkanocną wykonaną tradycyjną metodą.

Różnorodność wykonanych prac z pewnością była wyzwaniem dla organizatorów konkursu. Barbara Nazarewicz wylicza, że do konkursu zakwalifikowano 16 prac. Było to osiem zestawów pisanek wielkanocnych i osiem palm. Palmy zawierały element dekoracyjne, jak kwiaty i gałązki z bibuły, zaś pisanki były pisane woskiem oraz wydrapywane.

Alina Myszak z Kocudzy to zwyciężczyni konkursu na palmę wielkanocną, drugie miejsce ex aequo otrzymały dwie Panie: Dorota Rogoża – Babicka z Modliborzyc i Sylwia Drzazga z Wólki Ratajskiej. Trzecie miejsce przyznano Warsztatom Terapii Zajęciowej z Janowa Lubelskiego.

Karolina Florek to zwyciężczyni konkursu w kategorii na pisankę, drugie miejsce ex aequo przyznano Barbarze Kapusta, Marysi Michałkiewicz i Pawłowi Florkowi, trzecie miejsce powędrowało do Elżbiety Florek.

 Wszelkie prace konkursowe możemy obejrzeć w Janowskim Sanktuarium.

Tekst: Dorota Kozdra, foto: Archiwum Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela

 

facebook youtube