Drukuj Drukuj

Kolejna niespodzianka w Galerii Muzealnej przy Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 06.10.2020
Kolejna niespodzianka w Galerii Muzealnej przy Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim

Kolejna niespodzianka w Galerii Muzealnej przy Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim. To po raz pierwszy wystawa malarstwa (Anita Grobelak z Częstochowy) i fotografii (Waldemar Siatka z Zamościa) - "Pomiędzy malarstwem ... a fotografią". To już 26 wystawa w Galerii. Ze względu na zagrożenie koronawirusem oraz dbałość o Państwa zdrowie uroczystego wernisażu NIE BĘDZIE ! Wystawa udostępniona będzie od 11 października do 10 listopada. Zapraszamy grupy nie większe jak 10 osób.

Antoni Florczak

 

Waldemar Siatka - członek Rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców i wiceprezes w Zarządzie Fotoklubu RP, wiceprezes w Zarządzie Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego Związku Polskich Fotografów Przyrody i Delegat na Walny Zjazd ZPFP, członek Ogólnopolskiej Fotograficznej Grupy Twórczej ART FOKUS 13 i wiceprezes w Zarządzie ART FOKUS 13, wiceprezes w Zarządzie Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, członek Stowarzyszenia Marynistów Polskich oraz  członek Grupy Artystycznej Atina. Pomysłodawca, założyciel i lider działającej przy Fotoklubie RP, Grupy Twórczej Photo Industrial Team.

Odznaczony srebrnym medalem „Za zasługi dla rozwoju twórczości fotograficznej” (IV 2016) oraz medalem „Za zasługi dla Fotografii Polskiej” w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (II 2018). Wyróżniony tytułem „Animator Kultury Zamość 2018”.

Kurator Galerii Fotografii STYLOWY w Zamościu (od V 2012) oraz Galerii Mazagran w Zamościu (od XII 2017). Komisarz Międzynarodowego Biennale Fotografii ZABYTKI (edycje: 2014, 2016, 2018 i 2020).

Autor osiemnastu wystaw indywidualnych i współautor ponad stu wystaw zbiorowych. Uczestnik i organizator plenerów fotograficznych, konkursów, wystaw, warsztatów i innych przedsięwzięć artystycznych. Swoje prace wystawiał w Polsce a także w Belgii, Czechach, Słowacji, Macedonii, Słowenii, Chorwacji,  Bośni i Hercegowinie, na Ukrainie i Węgrzech.

kontakt: wsiatka@poczta.onet.pl, +48 694 421 950;

O sobie:
Po orbicie fotograficznej wędruję ponad 35 lat. Wąskim i szerokim kątem, zawsze w oparciu o światło zastane i często w konwencji reportażu, za pomocą obiektywu opisuję świat. Świat, który przy całej jego dramaturgii, jawi mi się jako fascynujący.

W kadrze interesuje mnie przyroda (zawsze), krajobraz i architektura. Fascynuje mnie pejzaż. Eksperymentuję z portretem i fotografią człowieka, we wszystkich jego opowiadaniach. Wiele satysfakcji sprawiają mi, nieustanne próby opowiadania za pomocą fotografii o świecie techniki. Interesuje mnie fotografia z nurtu modern piktorializm.

Fotografia, we wszystkich jej rodzajach, stanowi moje zainteresowanie, hobby, pasję, czasem też inną formę działalności. W swojej działalności dążę do rozwoju i doskonalenia sztuki fotograficznej często poprzez współpracę i wymianę doświadczeń z innymi fotografami.


Wystawy indywidualne:

- IV 2020,            „Miasto pokoju II”, Hotel Zamojski w Zamościu;
- III 2020,        „Miasto pokoju”, Biłgorajskie Centrum Kultury;
- IX 2019,        „Jeruzalem - Miasto pokoju”, G. Mazagran Zamość;
- VIII 2019,     „Krajobraz nadmorski”, Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN w Zwierzyńcu;
- V 2019,            „Dues ex machina III”, Klub Marynarki Wojennej „Riviera” Gdynia;
- V 2019,            „Ostania stacja”, SCK Park Tradycji, Siemianowice Śląskie, wystawa
              zakwalifikowana na V Festiwal Fotografii Industrialnej;
- X 2018,            „Śladami stulecia NIEPODLEGŁEJ w Zamościu”, GF STYLOWY, Zamość, wystawa
historyczna;
- X 2018,            „Deus ex machina II”, wystawa w ramach V Festiwalu Peron Częstochowa, organizator Atina galeria & centrum rozwoju,  Galeria Teatr from Poland;
- V 2018,            „Stary piec”, wystawa zakwalifikowana na IV Festiwal Fotografii Industrialnej,
              SCK Park Tradycji Siemianowice Śl.;
- II 2018,    „Mówiąca cisza”, GF STYLOWY, Zamość, wystawa w ramach imprez towarzyszą-
          cych 23 Międzynarodowym Dniom Filmu Religijnego SACROFILM;
- XII 2017,    „Trzeci Anioł – przedświątecznie”, G. Mazagran, Zamość;
- XI 2017,    „Pół cieniem, pół serio”, GF RATUSZ, Zamość;
- IX 2017,    „Czas wiatru”, Biblioteka Miejska, Radomsko;
- IX 2016,     „Nadmorska opowieść”, Hotel Mercure Stare Miasto, Zamość;
- XI 2015,     „Trzeci Anioł”, GF STYLOWY, Zamość;
- IX 2014,        „Deus ex machina”, GF STYLOWY, Zamość;
- IV 2014,        „Magiczny realizm: epizod drugi”, Kijowski Fotoklub 9x12, Kijów, Ukraina;
- VII 2013,    „Magiczny realizm”, GF STYLOWY, Zamość;

Prezentacje i publikacje fotografii:
- XII 2019,    ZDI Sp. z o.o. w Zamościu, ekspozycja stała;
- V 2019,        Spotkania z Przyrodą i Przygodą, prezentacja fotografii podróżniczej z Wyprawy
            Fotograficznej: „Palestyna”, Centrum Informacji Turystycznej Luneta w Zamościu;
- X 2017,        Sąd Okręgowy, Sąd Rejonowy w Zamościu, ekspozycja stała,
- I 2016,        Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego w Zamościu, fotocast w trakcie
            otwarcia 21 Festiwalu MDFR Sacrofilm, CKF Zamość;
- XI 2014,        Tygodnik Zamojski, informacja prasowa o pracach ZGF GT;
- VIII 2014,    Aeroklub Ziemi Zamojskiej, prezentacja fotografii podczas Hangar Party, Zamość,
            lotnisko Mokre;
- IV 2014,        Macrologic SA w W-wie, ekspozycja stała;
- X 2013,        Klub Podróżników Śródziemie, prezentacja fotografii podróżniczej z Wyprawy
            Fotograficznej: „Cypr Północny 2013”, Zamość;
- IV 2013,        Katolickie Radio Zamość, wywiad w audycji Rozmowy o Fotografii, Zamość;
- III 2013,    Klub Podróżników Śródziemie, prezentacja fotografii podróżniczej z Wyprawy
            Fotograficznej: „Adżaria 2012”, Zamość.

 

Anita Grobelak pochodzi z Częstochowy. Tu ukończyła w 1999 roku wyższe studia magisterskie na Wydziale Filologiczno – Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie na kierunku filologia polska; w roku 2001 – Wydział Pedagogiczny WSP w Częstochowie, gdzie otrzymała tytuł licencjata w zakresie pedagogiki wczesnoszkolnej. W 2002 roku uzyskała tytuł magistra wychowania plastycznego po ukończeniu Wydziału Artystycznego WSP w Częstochowie.  Dyplom z wyróżnieniem obroniła w Pracowni Malarstwa profesora Wernera Lubosa. Następnie otrzymała dyplom z wyróżnieniem z Malarstwa sztalugowego na Uniwersytecie Humanistyczno - Przyrodniczym im. Jana Długosza w pracowni prof. Włodzimierza Karankiewicza i Beaty Bebel - Karankiewicz. Od 2006 roku jest członkiem Stowarzyszenia Proartystycznego „Integracja”, od 2018 Stowarzyszenia Yes, I can, a od 2019 roku  członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej. W 2006 roku A. Grobelak została kuratorem Galerii Teatru from Poland w Częstochowie; animowała działania artystyczne Galerii Groovy Grupy; była członkiem biura festiwalowego Festiwalu działań parateatralnych i performance'u OFFsceniczny w Częstochowie, I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Ogródkowych „W Zaułku”. W 2007 roku została właścicielką Galerii Teatr from, a w latach 2011 – 2016 menagerem artystyczny Teatru from Poland. W ramach tej działalności zajmowała się animacją kulturalną (koncerty, imprezy klubowe, charytatywne, spotkania literackie, filmowe, wystawy, warsztaty, przeglądy, konkursy, festiwale, itp.). Udzielała się w biurze Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj! (2011). W latach 2006 – 2009 organizowała Ogólnopolski Plener Malarski pod hasłem „Teatr mundi”. Była współtwórcą i organizatorem projektu CzęstochowskaMłodaScenaArtystyczna (2007-2008); cyklu wystaw fotografii w ramach „GaleriaMłodychTwórców” (2007-2008); 7x7 dni Fest (2011); Manufaktury książki (2012); członkiem jury I i II Ogólnopolskiego przeglądu monodramów 42-200 Monodram w Częstochowie (2008-2009). Anita Grobelak jest też pomysłodawcą i organizatorem Free Art Fest from Poland. Festiwalu Sztuki Niezależnej (2009 -2019); przeglądu zespołów muzycznych Debiuty from Poland (2009 – 2018); projektu Częstochowa Bajkowa (2011- 2012, 2018); Ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Zobacz Częstochowę” i festiwalu Peron Częstochowa (2014-2019); Urban Sketches in Częstochowa (2018,2019); Urban Sketches in Lwów (2019); Międzynarodowego pleneru malarskiego „Gradacja żywiołów” (Opuzen – Chorwacja 2018, 2019); projektu „Generacje 2019”. Na początku 2018 roku założyła grupę artystyczną Atina, której zakres i obszar działania stale się rozszerza. A. Grobelak jest kuratorem cyklu wystaw ekologicznych Stop!Smog, który został zainicjowany w Brukseli i był prezentowany na Europejskim Szczycie Gospodarczym w Katowicach.

Anita Grobelak w 2016 roku za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy. Wówczas doceniono jej zaangażowanie między innymi: we współpracę z wolontariatem Unii Europejskiej; zbiórkę pieniędzy na rzecz Ośrodka Preadopcyjnego w Częstochowie; pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Pakistanie; zaangażowanie w projekty i programy profilaktyczne „Płytka wyobraźnia to kalectwo”; „Różowa wstążeczka”, „Rzuć palenie razem z nami”; współorganizację Forum Wolontariatu w Częstochowie;  Forum Trzeźwego Pasażera w 2007 r.; Tydzień Kultury Słowa, Światowy Dzień Walki z Aids, Dzień bez Papierosa, Międzynarodowy Dzień Ziemi, Międzynarodowy Dzień Teatru, konkurs „Nieobecni nie mają racji”. A. Grobelak współorganizowała też Tydzień Zdrowia Psychicznego w Częstochowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Częstochowie i przy dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego; angażowała się w organizację „Dnia Godności”; współpracę z Fundacją „Krzyś” w zakresie realizacji kampanii w ramach Europejskiej Nocy bez Wypadku; działania z Fundacją „FOR ANIMALS”; we współpracę ze Stowarzyszeniem Częstochowskie Amazonki (organizacja wystaw w Sali Sesyjnej UM Częstochowy i Filharmonii Częstochowskiej w czasie kongresu Amazonek). Współorganizowała w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy debaty podsumowującej II edycję konkursu „Nie pytajmy, co może zrobić dla nas ojczyzna. Pytajmy co my możemy dla niej uczynić” oraz panelu dyskusyjny „Stan wojenny a opozycja demokratyczna w regionie częstochowskim” i wystawę poświęconą działalności podziemnej „Solidarności”. Współpracowała ze Sztabem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (organizacja imprez charytatywnych); Domem Dziecka im. J. Korczaka w Kłobucku; Polskim Komitetem do spraw UNESCO i Miva Polska; z Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej i Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Częstochowie; ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi „Daj Mi Czas”; z Fundacją Rozwoju Człowieka „Gallileo” im. prof. Mariana Mazura. Otrzymała międzynarodowy certyfikat Director Responsible Youn Drivers (Bruksela 2009 r.) za współorganizację w Polsce Europen Night Without Accident.

W 2018 r. jej sylwetka została wyróżniona w konkursie z okazji 100-lecia niepodległości "(NIE)ZWYKŁA KOBIETA Śląska". W 2019 roku została nominowana do tytułu Osobowość Roku 2018 w plebiscycie “Dziennika Zachodniego. Ma na swoim koncie ponad sto wystaw zbiorowych, indywidualnych, poplenerowych w kraju i poza jego granicą. Oprócz animacji kultury, zajmuje się głównie malarstwem, ilustracją i instalacją.

 

 

 

facebook youtube