Drukuj Drukuj

380 - lecie Janowa Lubelskiego. Wincenty Sowa "Vis" Archiwalny wpis

Opublikowano: 03.07.2020

Wincenty Sowa „Vis”( 1914-1944) urodził się we wsi Ruda k. Janowa Lubelskiego. Był najstarszy z rodzeństwa, po nim urodzili się: Franciszek, Leonarda i Daniela. W Janowie ukończył Szkołę Powszechną i Gimnazjum, a potem, w 1934 roku. Liceum Handlowe w Przemyślu. Jesienią 1939 r. związał się ze Służbą Zwycięstwu Polski. Utrzymywał kontakty z miejscowymi działaczami niepodległościowymi. W działalności konspiracyjnej Wincenty posługiwał się wtedy pseudonimem „Orzechowski". W 1943 r. utworzył oddział partyzancki Narodowych Sił Zbrojnych. Oddział składał się z uczniów janowskiego gimnazjum i mieszkańców okolicznych wiosek. Początkowo oddział liczył 36 żołnierzy, ale stopniowo powiększał swój stan osobowy. Wincenty zmienił wtedy pseudonim z „Orzechowski” na „Vis” – wyrażał on z jednej strony szacunek dla broni, którą zawsze miał przy sobie, z drugiej zaś strony zawierał jego inicjały: WI-ncenty S-owa.
Od lipca 1943 r. oddział „Visa” wszedł w skład zgrupowania NSZ dowodzonego przez kpt. Leonarda Zub-Zdanowicza „Zęba”. Oddział „Visa” operował w rejonie Janowa Lubelskiego, zajmował się likwidowaniem skazanych wyrokiem Wojskowych Sądów Specjalnych, konfidentów oraz straży leśnej, nadzorującej barbarzyńskie wycinanie lasów. Ochraniał stacjonującą w Lasach Janowskich szkołę podoficerską przy oddziale AK „Lancy” - por. Bolesława Ostrowskiego.
Po wejściu Sowietów w lipcu 1944 r. „Vis” rozwiązał oddział i na krótko wrócił do domu. Pod koniec sierpnia 1944 r. udał się do Szastarki, skąd pociągiem przyjechał do Lublina. Został zatrzymany przez UB przy na ul. Lubartowskiej i następnie uwięziony w areszcie wojskowym w piwnicy przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej. 20 listopada 1944 r. o godzinie 16.10 oprawcy z UB rozstrzelali trzydziestoletniego kapitana „Visa”. Miejsce pochówku kapitana „Visa” do dzisiaj pozostaje bliżej nieokreślone.
Wincenty Sowa „Vis” jest patronem wąskiej uliczki łączącej ul. Ulanowską z Targową i Rudą w Janowie Lubelskim.

Warto dodać, że w lutym bieżącego roku, Premier Mateusz Morawiecki odbył spotkanie z mieszkającą obecnie we Wrocławiu siostrą Wincentego - Danielą Sową, sądzoną w 1962 r. w jednym procesie z jednym z najdłużej walczących "żołnierzy niezłomnych" płk Andrzejem Kiszką ps. "Dąb".

Poniżej link z tego wydarzenia.

Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim

https://www.polskieradio24.pl/…/2452065,Poruszajaca-lekcja-…

 

Przejdź do oryginalnej wersji publikacji w archiwalnej wersji strony
facebook youtube