środa, 27 maj 2020, Imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

Pogoda w Janowie

Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim

Pierwsze w kraju prywatne Muzeum Fotografii zorganizował Antoni Florczak w dawnym studiu fotograficznym przy ulicy Zamoyskiego 20. Uroczyste otwarcie miało miejsce 11 kwietnia br. Ekspozycja licząca ponad 200 eksponatów - aparaty fotograficzne, lampy błyskowe, światłomierze, kamery, projektory filmowe, negatywy, zdjęcia fachowe czasopisma - jest imponująca. Pan Antoni eksponaty zbierał od najmłodszych lat. Z wykształcenia inżynier przez kilka lat uczył w szkole podstawowej, jak się okazuje było to tylko epizod w życiu. Pasja i zamiłowanie do fotografii zafascynowały i ukierunkowały życie. Oglądając aparaty z końca XIX wieku czuje się tchnienie historii. Jak tu nie podziwiać wielkich aparatów jak z kowbojskich filmów, po maleńkie wielkości pudełka zapałek podobno używana przez wywiady. Każdy eksponat posiada opis, ale tylko pasjonaci maja rozeznanie w labiryncie nazw aparatów, marek, rodzajów, sposobów obsługi, jednak każdy po zwiedzeniu coś nuczy się zapamięta przeżyje.

Pan Tolek, znany jest także pod takim imieniem, mówi:, „Jako fotograf- zauważam również- konieczność edukowania posiadaczy aparatów- amatorów, zapoznając ich i z zasadami właściwej ekspozycji, technikami fotografowania, podnosząc umiejętności wykorzystania posiadanego, drogiego sprzętu. Stąd pomysł na warsztaty fotograficzne skierowane dla młodzieży i dla dorosłych. Zajęcia w otoczeniu aparatów z końca XIX wieku, starych zdjęć pozwolą spojrzeć inaczej na fotografię i na cel towarzyszący zawsze ludzkości- chęć zarejestrowania własnego życia, ludzi otaczających, elementów kultury i bogactwa regionalnego To nie jest tak, że jakiś tam Florczak w Janowie zrobi sobie muzeum, bo się mu zachciało – wyjaśnia Tolek – W moim przypadku najważniejszy jest regulamin, uzgodniony z ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego. On mówi, co muszę, i co mogę robić, jakie mam prawa, jakie obowiązki. I pod tym podpisuje się pan minister Zdrojewski.

W swojej pasji Tolek ma wielkie wsparcie od swojej żony. A pani Iwona nie zaprzecza. Bo, w czym jak, w czym, ale w sprawach fotografii są też zgodni jak mało, kto. Wspiera go od samego początku niekończącej się przygody z fotografią, czyli – będzie niedługo – od 30 lat.

 

Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.
Adres:ul. Zamoyskiego 20
23- 300 Janów Lubelski
Dane kontaktowe:e-mail: biuro@muzeum-fotografii.pl
http://www.muzeum-fotografii.pl
Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www