Drukuj print

Jesienna aktywność ruchowa. Zajęcia Pilates w stanie koronawirusa w Janowie Lubelskim – październik 2020 r.

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 27.10.2020
Jesienna aktywność ruchowa. Zajęcia Pilates w stanie koronawirusa w Janowie Lubelskim – październik 2020 r.

W ostatnich zaleceniach Władz dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego w stanie korna wirusa pojawiły się dwie istotne propozycje: odpowiedniej aktywności ruchowej i pozostawania w domu osób starszych.

Argumentowano, że aktywność ruchowa poprawia kondycję i samopoczucie co w efekcie daje większą odporność na infekcje. Z kolei pozostawanie w domu osób starszych ma ochronić tą grupę populacji przed  zagrożeniami środowiskowymi ale też wyeliminować te osoby z przestrzeni publicznej, jako najbardziej podatne na zarażenie i przenoszenie infekcji. Pozostawanie w domu nie jest całkowite a konieczne wyjścia powinny być bezpieczne.

Właśnie dbając o rozwój aktywności ruchowej proponuję tym osobom uczestnictwo w zajęciach edukacji zdrowego stylu życia i domowej gimnastyki Pilates.

Prowadzonymi w Janowie Lubelskim od 2013 r. zorganizowanymi zajęciami Pilates zainteresowane są głównie osoby w wieku dojrzałym, potrafiące rozłożyć w czasie osiągnięcie celu i posiadające zdolność do koniecznej tu wytrwałości. Przy odpowiedniej motywacji wyznaczanej przez poprawę własnej ruchowości, ogólnego samopoczucia i zdrowia są gotowi do zmiany dotychczasowego stylu i rytmu życia. Dbają o dietę i higienę, regularnie odwiedzają lekarza, starają się systematycznie odbywać badania okresowe i uczestniczyć w rehabilitacji, czasem bywają w sanatoriach, unikają używek, uczestniczą w pogadankach o zdrowym stylu życia. To zwrotnie skłania do aktywności ruchowej – w której po kilku latach osiągają dobre rezultaty. Wtedy są zupełnie innymi, nowymi ludźmi.

Polecanym przykładem aktywności ruchowej jest właśnie Pilates. Tam uczestnik poznaje 24 ćwiczeń, gdzie w różnych wersjach trudności początkujący zaczynają od zestawu 6 ćwiczeń. 

Zamiar ćwiczeń Pilates trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym. Gdy nie ma przeciwwskazań to zalecana jest codzienna gimnastyka poranna i wieczorna a w ustaleniu z Instruktorem - 3 x w tygodniu zestaw wstępu do Pilates. Początek to małe, proste ćwiczenia rozciągająco - napinające i nauka koordynacji oddechu. Po kilku dniach trzeba opanować wiedzę o minimum podstaw anatomii i cechach motorycznych. W miarę postępów należy uregulować dietę, sięgnąć do literatury i doświadczeń innych oraz zbudować własny plan działania. Zawsze trzeba pamiętać, że w ćwiczeniach liczy się poprawność techniki i staranność wykonania. Nie można oczekiwać szybkich efektów; trzeba być wytrwałym. W Pilates jedynym niezbędnym sprzętem jest mata (lub dywan) i duży ręcznik.

Osoby bardziej sprawne i zdrowe powinny przy dobrej pogodzie spacerować z kijkami NW a rowerem pojechać na ścieżki rowerowe i do Lasów Janowskich. Na otwartych przestrzeniach zyskają słoneczna dawkę witaminy D. Natomiast w lesie czekają na nich barwy jesieni i wzmacniające układ oddechowy fitoaerozole.

 

Trzeba wyjaśnić, że we wrześniu br. nie wznowiono zajęć Pilates w Małej Sali PSP z uwagi na decyzje o zakazie użyczania lokali szkolnych dla organizacji zewnętrznych. Wobec tego warto byłoby zadbać w naszym Janowie o pozyskanie odpowiedniego  do tych zajęć lokalu, działającego tak jak inne w branży fitness czy fizjoterapii.

Informacje o Pilates są dostępne na Janowskich stronach internetowych: Urzędu Miejskiego (zakładka: Rekreacja ruchowa), KAR „Rekreo Styl” i MOSiR.

 

Antoni Sydor – Instruktor Pilates    Janów Lubelski, 16.10.2020 r.

Zobacz na mapie
Atrakcje turystyczne
Turstyka aktywna
Noclegi
Gastronomia
Muzea
Wypożyczalnia rowerów
Kolonie, obozy
Warsztaty
Spływy kajakowe
facebook youtube