Drukuj print

Zoom Natury ponownie otwarty!

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 12.02.2021

Miło nam Państwa poinformować, że wracamy do pracy. Od 14 lutego b.r. otwieramy Laboratoria Wiedzy. W każdą niedzielę czynna jest również Kawiarenka, która prowadzi sprzedaż na wynos. Jeżeli tylko przepisy sanitarne na to pozwolą, z początkiem kwietnia planujemy otworzyć także Park Linowy.

Zoom Natury jest dla wielu mieszkańców Gminy i Powiatu Janowskiego ulubionym miejscem na spacery i wycieczki z dziećmi. Spędzają tutaj swój wolny czas z rodzinami, znajomymi oraz gośćmi odwiedzającymi nasze miasto, szczególnie w okresie wakacyjnym. Wiele atrakcji jest bezpłatnych: cztery tematyczne siłownie zewnętrzne (dla kobiet, mężczyzn, dzieci i seniorów), pasaże spacerowe, ścieżki rowerowe, stoliki do gry w szachy i warcaby, Plac Energii z podświetlanymi fontannami, plaża oraz kąpielisko. Jesteśmy sponsorami nagród w różnych konkursach, gdzie fundujemy wejścia na Park Linowy oraz zwiedzanie Laboratoriów Wiedzy. W 2019 roku z bezpłatnych biletów na zabawę w Parku Kreatywnym skorzystało 5133 dzieci z Gminy Janów Lubelski. Dzieci biorą udział również w organizowanych przez nas półkoloniach, feriach, imprezach tematycznych. Zoom Natury stał się także popularnym miejscem, gdzie można świętować swoje urodziny.

Pomimo światowej pandemii, Park Rekreacji Zoom Natury w 2020 roku odwiedziło łącznie 519 649 osób. Do końca ubiegłego roku, który ze względu na COVID-19 był dla nas wyjątkowo trudny pod każdym względem, Laboratoria Wiedzy odwiedziło ponad 3 tysiące osób – zarówno turystów indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Z tras na Parku Linowym skorzystało ponad 16 tysięcy osób, z zabaw na Parku Kreatywnym prawie 12 tysięcy osób, natomiast pokoje tematyczne Exit Roomu odwiedziło 767 osób. Z noclegu na Wyspie, również dzięki promocji Bonu Turystycznego, skorzystało 2 062 osób. Dla porównania, w 2019 roku Laboratoria Wiedzy odwiedziło prawie 14 tysięcy zwiedzających, Park Linowy ponad 25 tysięcy osób, Park Kreatywny prawie 18 tysięcy osób, Exit Room blisko 1000 osób, a na Wyspie z noclegu skorzystało 8500 osób. Wraz z rozpoczęciem nowego roku, który mamy nadzieję będzie powrotem do normalności - liczymy na zainteresowanie odwiedzinami naszego Parku ze strony wielu grup szkolnych i rodzin z dziećmi.

Dla mieszkańców Gminy ważne  jest to, że Zoom Natury od lat sam na siebie zarabia, pokrywa koszty prowadzenia działalności oraz prowadzi inwestycje w gminną infrastrukturę turystyczną z własnych pieniędzy (jedynie w roku 2020 nie prowadziliśmy inwestycji ze względu na COVID-19). Wielkość zrealizowanych inwestycji znacznie przekracza wszelkie uzyskane od  Gminy środki finansowe licząc od powstania Spółki w 2011 roku. Inaczej mówiąc Gmina finansuje tylko część realizowanych przez Spółkę zadań inwestycyjnych, nie finansuje natomiast jej działalności bieżącej. Obecnie, firma zatrudnia kilkanaście osób na stałe, a przeszło 100 osób znajduje tu zatrudnienie w sezonie letnim. Zoom Natury Sp. z o.o. pełni ważną rolę jako główny produkt turystyczny naszego regionu, przyciągając turystów z całej Polski. Osoby przyjeżdzające do Janowa Lubelskiego zostawiają tu znaczące pieniądze, co w konsekwencji prowadzi do poprawy warunków życia mieszkańców. Warto podkreślić, że marka Zoomu Natury z roku na rok jest silniejsza i lepiej rozpoznawana na rynku turystycznym, co stanowi szansę na przyszłość turystyki w regionie. Park Rekreacji Zoom Natury jest nie tylko atrakcją turystyczną i miejscem pracy dla wielu młodych ludzi z Janowa Lubelskiego i okolic, ale także miejscem odpoczynku, rozrywki, zabawy i pozytywnej energii co jest niezwykle ważne w tak trudnych czasach.

ównym produktem turystycznym Zoomu są nadal interaktywne laboratoria:  Laboratorium Główne Zoom Natury, Laboratorium Runo Leśne, Laboratorium Awifauny i Troposfery oraz Laboratorium Energii i Recyklingu, które odwiedzają grupy szkolne oraz klienci indywidualni - głównie rodziny z dziećmi.  Największym zainteresowaniem zwiedzających w Laboratorium Zoom Natury cieszą się żywe zwierzęta, takie jak: pyszczaki, aksolotle meksykańskie, boa tęczowe czy agamy błotne. W Laboratorium prowadzone są pokazy egzotycznych zwierząt, które można wziąć na ręce i wykonać pamiątkowe zdjęcie. W Laboratorium Runo Leśne dzieci uwielbiają interaktywnego dzięcioła oraz piosenkę o fotosyntezie. W Laboratorium Energii i Recyklingu mamy możliwość zobaczyć pod mikroskopem, wszystko co tylko przyjdzie nam do głowy. W Laboratorium Awifauny i Troposfery zwiedzający ma możliwość stanąć naprzeciwko ptaka Kinekt, który zacznie poruszać się w taki sam sposób jak dana osoba oraz posłuchać ptasiego radia.

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również Park Linowy z pięcioma trasami o różnym poziomie trudności dla dzieci już od 3. roku życia, młodzieży i dorosłych. Czy wiedzą Państwo, że jest jednym z najatrakcyjniejszych w Polsce i prawdopodobnie jedynym na świecie, który obsługuje osoby niepełnosprawne? Warto również przypomnieć o atrakcjach Wieży Mocy: zjazd tyrolski nad taflą wody, Skok Power Fun oraz Diabelskie Wahadło. W Parku Kreatywnym czeka na najmłodszych świetna zabawa na gigantycznych dmuchańcach. Czasem można tu spotkać Mrówkę Zoomówkę oraz Bociana Dyzia. W upalne dni mają Państwo możliwość skorzystania z wypożyczalni sprzętu wodnego na terenie Zalewu Janowskiego. Ciekawą propozycją, którą mamy do zaoferowania jest Exit Room z dwoma pokojami zagadek: „Szalone lata 80.” oraz „Nawiedzona piwnica”. Jest to gra akcji przeniesiona z wirtualnego świata do rzeczywistości. Staramy się, by Zoom Natury był atrakcją dla osób w każdym wieku. Również co roku mamy na uwadze ubogacać nasz Park w kolejne atrakcje. Dzięki zróżnicowanej ofercie mieszkańcy i turyści, mogą liczyć na: odpoczynek, relaks, ucieczkę od codzienności oraz aktywną rekreację.

W 2021 roku Zoom Natury Sp. z o.o. będzie obchodził 10-lecie swojego istnienia. Jak ten czas szybko leci. Planowane są konkursy, niespodzianki, dni otwarte naszego Parku dla mieszkańców, o których będziemy Państwa na bieżąco informować. Do zobaczenia w Zoomie Natury.

Monika Niedziałek – animator Laboratoriów Wiedzy

 

facebook youtube