Pierwsi przedszkolacy, którzy chodzili do Przedszkola nr 1 w Janowie Lubelskim to dzisiaj dorosłe osoby. Być może ich wnukowie są teraz wychowankami Tęczowego Przedszkola przy ulicy Ogrodowej, które 9 kwietnia br. w Janowskim Ośrodku Kultury obchodziło Złoty Jubileusz. Jak podkreśliła Dyrektor Halina Piecuch: „Minęło 50 lat, a nawet odrobinę więcej, ponieważ historia zaczęła się w przedszkolu zlokalizowanym przy ul. Sienkiewicza”.
Początkowo do przedszkola uczęszczało 100 dzieci, a następnie wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska, zaadaptowano jedną z sal, która była „gimnastyczną”, tworząc w niej kolejną grupę dzieci. Tak przedszkole stało się 5-cio oddziałowe”. Jak potoczyły się dalsze losy przedszkola?
Jak wiemy historie tworzą zawsze ludzie. Zatem początek tej historii związany jest z Heleną Słomka, która była pierwszym Dyrektorem przedszkola. Z wykształcenia psycholog, przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego, wraz z pracownikami tzw. starego przedszkola, od listopada 1974 roku, stworzyła pierwszy zespół pracowników w nowym budynku przy ulicy Ogrodowej 18. Wśród nich: Stefania Bober, Maria Grzegórska, Genowefa Zielińska, Mieczysława Rycerz i Aleksandra Wołoszyn. W sierpniu 1984 r. stanowisko dyrektora objęła Krystyna Brodowska. We wrześniu 1985 r. w przedszkolu pojawiły się dodatkowe zajęcia rytmiczne. Prowadziła je Mieczysława Rycerz, która była Zastępcą Dyrektora. W 1995 roku dzieci po raz pierwszy wzięły udział w Turnieju Przedszkoli. Była to prezentacja umiejętności artystycznych przedszkolaków ze wszystkich janowskich przedszkoli. Każde przedszkole zajęło I miejsce.
We wrześniu 1998 roku stanowisko Dyrektora objęła Janina Łukasik, wieloletnia metodyk i główna inicjatorka powstania przedszkola z oddziałami integracyjnymi, co udało się osiągnąć z dniem 1 września 2003 roku. Od września 2004 r. stanowisko Dyrektora obejmuje Elżbieta Gil - nauczycielka wychowania przedszkolnego i oligofrenopedagog. W swojej dwudziestoletniej kadencji zadbała o przeprowadzenie niezbędnych remontów w budynku i wokół przedszkola. W 2009 roku został zamontowany podjazd dla niepełnosprawnych, wymienione zostały drzwi wejściowe do budynku, wymienione okna i wykładziny podłogowe w szatni i holu wejściowym. W kolejnych latach przedszkole zyskało nowa elewację, został zrewitalizowany plac zabaw. Budynek został podłączony do miejskiej sieci grzewczej.
W kwietniu 2010 roku po wielu propozycjach nazw, wyborem dzieci i pracowników Przedszkole przyjęło nazwę Przedszkola Tęczowego. W 2018 roku przedszkole wzięło udział w plebiscycie organizowanym przez Kurier Lubelski - Przedszkole na medal. Dzięki zaangażowaniu rodziców Przedszkole zdobyło I miejsce w powiecie janowskim.
Życie przedszkola, to nauka poprzez zabawę. Czas jest bardzo urozmaicony. W przedszkolu prócz świąt tradycyjnych, obchodzone są święta nietypowe, jak: Dzień Pluszowego Misia, Dzień Kropki, Dzień Jabłka, Dzień Pizzy, Dzień Zielony, Żółty, Pomarańczowy, Czerwony itp. W przedszkolu Panie Nauczycielki pamiętają nie tylko o świętach, również o tradycjach i obrzędach. W tym: pożegnanie zimy i powitanie wiosny, czy Święto Rodziny, Dzień Babci i Dziadka. W okresie przedświątecznym dzieci spotykają się z artystami ludowymi, stroją choinkę, uczestniczą w spotkaniu opłatkowym. W przedszkolu organizowane są spotkania m.in.: z policjantami, strażakami, fryzjerami, kucharzami, cukiernikami, kosmetyczką itd.. Przedszkole od 2003 roku uczestniczy w obchodach Dni Janowa. Przedszkole włącza się w wiele akcji charytatywnych. Każdy dzień w przedszkolu to dzień nowych wrażeń, nauki, zabawy, poznania świata, wartości, jak przyjaźń, tolerancja.
Publiczne Samorządowe Przedszkole Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi ,od 2004 roku prowadzone jest przez Dyrektor Halinę Piecuch. Podczas Jubileuszu Pani Dyrektor zwróciła uwagę, że „przedszkole to nie tylko miejsce, czy instytucja, to przede wszystkim społeczność tworzona przez dzieci, rodziców, nauczycieli i pracowników obsługi”. Podkreślając, iż „jubileusz taki jak ten przypomina, że na przestrzeni tych 50 lat najważniejsze zawsze było dziecko i rodzić. Duszą przedszkola zawsze byli i są nauczyciele i pracownicy obsługi, a naszą dumą – absolwenci”.
Podczas Jubileuszu przedszkolacy wystąpili w bogatym programie artystycznym. Były tańce, śpiewy, recytacje nagrodzone gromkimi brawami. Każda grupa przygotowała swój występ. Piękne, kreatywne stroje były podkreśleniem tej szczególnej uroczystości w życiu każdego dziecka. Przedszkolaka, który za kolejne 50 lat będzie uczestnikiem 100 – lecia przedszkola. Być może wtedy przypomni sobie te chwilę, kiedy przed wyjściem na scenę w Janowskim Ośrodku Kultury miał delikatną tremę. Gdy cała sala patrzyła w jego kierunku, a obok niego stała Jego Pani Nauczycielka ze słowami pocieszenia.
Jak wiele radości i łez wzruszenia wywołały występy przedszkolaków, trudno opisać w jednym zdaniu. Nim wszyscy ośpiewali Sto Lat, Pani Dyrektor przedstawiał rys historyczny przedszkola, witając zaproszonych gości, w tym byłych pracowników i absolwentów przedszkola. Były gratulacje, życzenia i podziękowania za współpracę od Burmistrza Krzysztofa Kołtysia, Zastępcy Czesława Krzysztonia, Przewodniczącej Rady Miejskiej Bożeny Czajkowskiej, Skarbnik Gminy Moniki Machulak, od Dyrektorów szkół, przedszkoli, jednostek organizacyjnych gminy i instytucji podległych, jak również od przedstawicieli rodziców: Anny Góra, Anny Matysiak. Obecne były także Panie Dyrektorki przedszkola: Krystyna Brodowska, Janina Łukasik, Elżbieta Gil. Był też Jubileuszowy tort i specjalnie przygotowana na uroczystość wystawa przybliżająca historie 50 – letnią przedszkola i prac plastycznych wykonanych przez przedszkolaków.
Z występów przedszkolaków z pewnością była dumna Pani dyrektor Halina Piecuch, Panie Nauczycielki, Rodzice, Dziadkowie. Jak zawsze występy naszych przedszkolaków zachwyciły zgromadzoną publiczność. Rozwój dziecka jest bardzo ważny, a jest on możliwy dzięki wychowawcom, Nauczycielom i odpowiednich warunkach do pracy, nauki, zabawy. Dlatego gmina przystępuje do bardzo ważnych projektów, które będą dotyczyć trzech przedszkoli: przedszkola nr 1 przy ulicy Ogrodowej, przedszkola nr 3 przy ulicy Jana Pawła II i przedszkola przy Szkole Podstawowej.
Pan Burmistrz składając życzenia podziękował wszystkim dyrektorom, nauczycielom i pracownikom przedszkola, którzy na przestrzeni tych 50 lat pracowali z dziećmi, dając z siebie wszystko, by zapewnić im jak najlepszy rozwój. - "Prezentem ze strony gminy będzie gruntowna modernizacja przedszkola, którą rozpoczniemy w tym roku. Dzieci przez czas remontu będą przebywać w szkole podstawowej przy ul. Ks. Skorupki, a po powrocie na Ogrodową będą na nich czekać nie tylko odnowione pomieszczenia, ale także nowe, rozwijające zajęcia w ramach projektu, który będziemy realizować we wszystkich trzech publicznych przedszkola".
Jako pierwsze będzie wyremontowane przedszkole nr 1, natomiast w przedszkolu nr 3 będą prowadzone zajęcia rozwijające. Kolejno, gdy będzie remontowane przedszkole nr 3, w przedszkolu nr 1, dzieci będą mogły skorzystać z zajęć rozwijających. Dodajmy, że na czas remontu dzieci z przedszkola nr 1 będą przeniesione do szkoły podstawowej.
Tekst: Dorota Kozdra, foto: Emilia Szyszkowska (UM),
Zdjęcia rozpoczynające się fotografiami z wystawy - foto: Agnieszka Wieleba