Drukuj Drukuj

Zimowa aktywność ruchowa - marsze NW, rower, siłownie terenowe, narty biegowe – grudzień 2020 r.

Autor: Antoni Sydor
Opublikowano: 31.12.2020

W zaleceniach Władz dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego w stanie korna wirusa istotna jest propozycja uprawiania odpowiedniej aktywności ruchowej i stosowania się do zasad zdrowego stylu życia. Tak popularna teraz aktywność fizyczna poprawia kondycję, usprawnia motorykę i samopoczucie - co w efekcie daje też większą odporność na niepożądany stres oraz infekcje.
Oprócz zalecanej ostatnio gimnastyki Pilates, tym razem polecam aktywności terenowe: marsze Nordic Walking, jazdę na rowerze, siłownie terenowe i jazdę na nartach biegowych.
W bezśnieżnej teraz zimie do marszów NW, roweru i siłowni terenowych nikogo już nie trzeba zachęcać, zwłaszcza wobec licznych chodników i ścieżek rowerowych pobudowanych ostatnio w naszym Janowie Lubelskim.
Tylko trzeba pamiętać, że na intensywną trasę wyruszamy 1 godzinę po małym posiłku np. po przekąsce a 3 – 4 godz. po większym posiłku np. po obiedzie. Warto też  zadbać o dobry ubiór, aby uniknąć przegrzania czy przeziębienia.
Wszędzie trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa – dystans, dezynfekcja, maseczka. Dodatkową czynnością przy korzystaniu z licznych w naszym mieście siłowni terenowych jest indywidualne odkażanie urządzeń i uwzględnianie odpowiedniej ilości osób.
Natomiast osobom dobrze radzącym sobie z NW i z rowerem a także dysponującym możliwością wygospodarowania na aktywność ruchową kilku godzin gdy spadnie śnieg – jeszcze raz proponuję jazdę na nartach biegowych. Jest faktem, że w ostatnich latach śniegu jest mniej a ośrodki narciarskie wspomagają się sztucznym zaśnieżaniem, ale „mniej śniegu”  to nie jest „wcale nie ma śniegu”. Wszyscy wiemy, że w naszym Janowie pod koniec listopada br. zapanował mróz (do – 10 o C), później śnieg spadł i się utrzymał.  Ale tylko nieliczni (KAR Rekreo – Styl) jeździli na nartach biegowych na terenach Zoom Natury. A więc, warto posiadać sprzęt i umiejętność a gdy spadnie śnieg – odłożyć „na bok” wszystkie sprawy i udać się na pobliskie boisko, teren rekreacji, tereny Zoom Natury, do OEE na szlak „Bieguś” czy do Kruczka nad Trzebenszą.
Ci odważni na otwartych przestrzeniach zyskają dodatkowo słoneczną dawkę witaminy D. Natomiast w sosnowych lasach spotkają liczne fitoaerozole, wzmacniające układ oddechowy.
Dodatkowym walorem takich wypraw jest tak potrzebny bezpośredni kontakt z przyrodą o różnych porach dnia i roku oraz w różnych warunkach pogodowych.
Warto z tego korzystać na atrakcyjnych krajobrazowo terenach Ziemi Janowskiej.

Więcej na stronach internetowych: Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim, Koło Terenowe PTTK „Ziemia Janowska’ w Janowie Lubelskim.

 

Zadowolenia z efektów życzy –
Antoni Sydor
Instruktor Pilates, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Rowerowej i Narciarskiej.
Foto: Ryszard Skoczyński (2019 r.), Małgorzata Tatko (2020 r.), Krystyna Łukasiewicz (2020 r.)
Janów Lubelski, 30.12.2020 r.

 

facebook youtube