Drukuj Drukuj

Wycieczka na Podlasie

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 10.06.2024
Wycieczka na Podlasie

W ramach realizacji projektu "Aktywizacja seniorów w zdrowym stylu życia 2024" KLUB Aktywnych Ruchowo Rekreo-Styl odbył jednodniową wycieczkę w dniu 4 czerwca na Podlasie.Zwiedzanie najpiękniejszych miejsc rozpoczęliśmy od Radzynia Podlaskiego gdzie podziwialiśmy wyremontowany Pałac Potockich z XVII wieku. Tam zobaczyliśmy odnowione wnętrza, dziedziniec, oranżerię oraz odbyliśmy spacer po parku zamkowym i rynku Radzynia.

Zobaczyliśmy również kościół z XVII wieku a także więzienie i przerażające napisy na ścianach wyryte przez tam więzionych. Kolejnym miejscem Podlasia był Romanów, w którym to zwiedzaliśmy muzeum J.I. Kraszewskiego oraz krótki spacer po parku dosiadając się na ławeczce, na której spoczywa wspomniany poeta. Z Romanowa pojechaliśmy do miejscowości Hanna aby zobaczyć i posłuchać wyjątkowo ciekawej historii o drewnianym kościółku z XVII wieku. Ową historię z wielką pasją i zaangażowaniem opowiedziała nam Pani wójt Grażyna Kowalik.

Słuchaliśmy ją z uwagą przez ponad 1,5 godziny, która mówiła, że jest żywym świadkiem cudownych uzdrowień i nie tylko. Jadąc w strugach deszczu kolejnym miejscem była Jabłeczna, w której to zwiedzaliśmy Cerkiew prawosławną z XIX wieku, w miejscu gdzie według legendy zatrzymała się płynąca Bugiem ikona św. Onufrego, tam też powstał klasztor prawosławny, który istniał już w XV wieku. Klasztor ten był ostoją przez wieki prawosławia na Podlasiu, zniszczony podczas I i II wojny światowej a odbudowany w 1989-1991 roku, był siedzibą prawosławnej diecezji chełmsko- lubelskiej. Tu też mogliśmy zakupić pamiątki. Kolejnym celem wycieczki był przejazd do Kodnia, gdzie musieliśmy zregenerować siły podczas obiadu w restauracji przy klasztorze obok bazyliki.

W Kodniu zatrzymaliśmy się aby zwiedzić bazylikę, odbyć krótką modlitwę. W latach 30 tych XVII wieku owy przybytek wybudował Mikołaj Sapiecha jako renesansowy kościół św. Anny. Od 1631 roku po przywiezieniu przez Mikołaja Sapiechę z Rzymu skradzionego obrazu, później obraz Matki Bożej Kodeńskiej przedstawiającym malarską kopię hiszpańskiej rzeźby Matki Bożej z Gładelupy.

Jak nam przekazano Kodeń stał się miejscowością pielgrzymkową a obraz wprowadzono do kaplicy zamkowej 15.09.1631roku. Tam też odbyliśmy spacer zwiedzając  murowane kapliczki z drewnianymi rzeźbami Drogi krzyżowej.

Spacerkiem do autokaru po drodze zostawiając w Radzyniu naszego "przewodnika" Tadeusza Pietras i wróciliśmy do Janowa po 21 godz.

 

Tekst:Tomasz Pietras
Zdjęcia: Tadeusz Pietras, Franciszek Tatko, Maria Skakowska

facebook youtube