Drukuj print

Widzisz problem w swojej okolicy? Zgłoś go anonimowo za pomocą mapy zagrożeń

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 17.05.2021

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, które ma służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. „Mapa zagrożeń” jest dostępna na stronie internetowej Komendy Stołecznej Policji, jest intuicyjna, aby każdy mógł z niej skorzystać. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia, np.: "wandalizm". Zgłoszenia są anonimowe - nie trzeba podawać swoich danych.

Mapa pozwala przekazywać Policji informacje o niebezpiecznych miejscach w okolicy. Każdy może skorzystać z Mapy wchodząc na stronę internetową https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html. Każde ze zgłoszeń jest traktowane poważnie i weryfikowane przez Policję.

Informacje wykorzystywane w mapie zagrożeń opierają się na trzech filarach:

– w pierwszym gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych;
– drugi to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych;
– trzeci filar opiera się o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Na mapie znajdą się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich, uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.

Każdy ma możliwość aktualizacji informacji na mapie. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w Twojej okolicy. Następnie Policja będzie te sygnały weryfikować. Jeśli informacje się potwierdzą, Policja wprowadzi je wprost na mapy.

UWAGA! “Mapa zagrożeń” nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji.

W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Jeżeli widzisz akty wandalizmu lub np. zakłócanie ciszy nocnej przez pojazdy, które poruszają się po ulicach miasta z nadmierną reakcją lub inne zdarzenia, reaguj! Zgłoś to za pomocą Krajowej Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Wejście do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Tagi:
policja
facebook youtube