Gmina Janów Lubelski informuje, że w dniu 18 maja 2026 r. złożone zostało oświadczenie o odstąpieniu przez Gminę od umowy nr ZP.272.18.2024.BZ3 z dnia 5 sierpnia 2024 r., zawartej po przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego z Wiko System sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, dotyczącej realizacji inwestycji pn. „Modernizacja dwóch boisk sportowych i budowa lodowiska w Janowie Lubelskim”
Zgodnie z zawartą umową wykonawca był zobowiązany do zakończenia całości prac związanych z realizacją inwestycji w terminie do 5 stycznia 2026 r. Do dnia dzisiejszego realizacja inwestycji nie została zakończona, w szczególności doszło do istotnych opóźnień w realizacji prac dotyczących modernizacji boisk sportowych.
Gmina od początku monitorowała przebieg inwestycji i reagowała na pojawiające się opóźnienia. Pomimo licznych interwencji ze strony Gminy oraz wezwań do zwiększenia tempa prac oraz zapewnienia sobie współpracy ze strony podwykonawców posiadających odpowiednie doświadczenie i zasoby, wykonawca nie był w stanie prawidłowo i terminowo wywiązać się ze zobowiązań umownych.
W tej sytuacji Gmina podjęła decyzję o odstąpieniu od umowy z wykonawcą. Była to decyzja konieczna, wynikająca z potrzeby ochrony interesu gminy i jej mieszkańców, zabezpieczenia środków publicznych oraz zapewnienia realnej możliwości dokończenia inwestycji. Obecnie przygotowywane jest nowe postępowanie przetargowe. Jego celem będzie wybór nowego wykonawcy, którego zadaniem będzie dokończenie inwestycji.
Jednocześnie należy podkreślić, że finansowanie inwestycji pozostaje zabezpieczone. Inwestycja jest realizowana ze środków publicznych – w zakresie budowy lodowiska na podstawie umowy z Ministerstwem Sportu, natomiast w zakresie modernizacji boisk – na podstawie promesy Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Gmina podjęła skuteczne działania w celu przedłużenia terminów związanych z dofinansowaniem. Oznacza to, że na obecnym etapie nie występuje zagrożenie utraty przyznanych środków.
Jednocześnie informujemy, że prace związane z budową lodowiska zostały zakończone. Obecnie uzyskano pozwolenie na użytkowanie obiektu. Lodowisko zostanie złożone, a następnie uruchomione w kolejnym sezonie zimowym.
Celem Gminy pozostaje oddanie mieszkańcom kompletnej, bezpiecznej i funkcjonalnej infrastruktury sportowej: lodowiska oraz zmodernizowanych boisk. Gmina podejmuje wszelkie niezbędne działania faktyczne oraz prawne mające na celu możliwie najszybsze zakończenie przedmiotowej inwestycji.
Referat Planowania i Realizacji Inwestycji UM