Drukuj print

W 160 rocznicę Powstania Styczniowego

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 23.01.2023
W 160 rocznicę Powstania Styczniowego

Ziemia Janowska była miejscem bitew i potyczek oraz represji powstaniowych i popowstaniowych. Tragiczna potyczka pod Kopcami (pomiędzy Modliborzycami, a Janowem Lubelskim), miejscowych powstańców z wojskami carskimi w dniu 22 stycznia 1863 r. Dowódcą oddziału był Ignacy Solman - właściciel dóbr Wolicy.

W pobliżu Batorza, w dniu 6 września 1863 r. rozegrała się  bitwa zakończona klęską, którą stoczył oddział pułkownika Marcina Borelowskiego - „Lelewela”.

Sam Janów nie był miejscem bitew czy potyczek, ale jako znaczące centrum administracyjne i siedziba garnizonu był miejscem wielu znaczących  wydarzeń. Np. miejscem patriotycznych wystąpień przedpowstaniowych w dniu 13 marca 1861 r. i w dniu 8 września 1861 r. był Kościół Dominikański.

W okolicach Janowa Lubelskiego jest wiele miejsc związanych z Powstaniem Styczniowym. Powiedzieliśmy o Batorzu, Kopcach, należy wspomnieć także Kruczek – jako punkt kontaktowy powstańców.

Należy powiedzieć, że o tamtych wydarzeniach przypomina  krzyż w Parku dworskim (przy Dworze Sanna) w Wierzchowiskach wykonany przez powstańców, ponadto na cmentarzu w Modliborzycach znajdują się grobowiec I. Solmana oraz Powstańców Styczniowych. W Kolonii Zamek znajduję się krzyż pod którym zabito Ignacego Solmana. Warto wspomnieć o kapliczce przy drodze na Kopce, czy kapliczce w Wolicy – (miejsce zbiórki oddziału). Ważnym miejscem jest janowskie więzienie. To właśnie na murach więzienia w 2013 roku została odsłonięta tablica "Pamięci uczestników Powstania Styczniowego więźniów Janowskiego więzienia zesłanych na Syberię”.

Dzisiaj tj. 23 stycznia br., Burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś wraz z Sekretarz Gminy Bożeną Czajkowską i Agnieszką Fac - reprezentującą Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim zapalili znicze pod Tablicą Pamięci.

Starostwo reprezentował Artur Pizoń - Starosta Janowski i Grzegorz Krzysztoń - Sekretarz Powiatu Janowskiego.

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r., jako zbrojny sprzeciw młodych polskich patriotów wobec nasilającego się terroru rosyjskiego.

 Warto przypomnieć o publikacjach pisanych na temat Powstania Styczniowego w naszym regionie: książka Marka Mazura - „Powstanie styczniowe na terenie Ziemi Modliborskiej’ oraz teksty publikowane na stronie Janowa Lubelskiego Antoniego Sydora – link poniżej:

https://www.janowlubelski.pl/aktualnosci/kategoria/150-rocznica-powstania-styczniowego

Tekst i foto: Dorota Kozdra

 

facebook youtube