Drukuj print

Uroczystość odsłonięcia nagrobka upamiętniającego żydowskie ofiary Zagłady w miejscowości Pikule - 4 listopada

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 25.10.2022

Fundacja Zapomniane ma zaszczyt zaprosić na uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego żydowskie ofiary Zagłady w Pikulach, która odbędzie się  4 listopada 2022 roku o godzinie 10:00

Uczcimy pamięć około 7 Żydów z Modliborzyc, obywateli II RP, zamordowanych w czasach Zagłady w drugiej połowie 1942 r w miejscu ich leśnej kryjówki.

Więcej o tym, co wydarzyło się w lesie w Pikulach przeczytać można na naszej stronie https://zapomniane.org/miejsce/pikule/

Uroczystość upamiętniająca jest efektem współpracy z Gminą Janów Lubelski, Nadleśnictwem Janów Lubelski, Muzeum Regionalnym w Janowie Lubelskim oraz I Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim.

Zapraszamy także na wydarzenia, które odbędą się 3 listopada 2022 w Janowie Lubelskim:
Projekcja filmu „Księżyc to Żyd” o godzinie 12.00 w kinie w Janowskim Ośrodku Kultury.
Film dokumentalny w reżyserii Michała Tkaczyka przedstawia historię życiowej przemiany Pawła Bramsona, który będąc skinheadem dowiedział się, że jest Żydem.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z bohaterem filmu, którą przeprowadzi Prezes Fundacji Zapomniane, a zarazem kolega z podwórka głównego bohatera filmu, Aleksander Schwarz.

Spotkanie na Cmentarzu Żydowskim w Janowie Lubelskim o godzinie 16.00
Wspólnie z Janowskim Stowarzyszeniem Ławeczka Dialogu wymienimy drewnianą macewę, której napis stał się nieczytelny. Będzie to także okazja do rozmowy z zespołem Fundacji Zapomniane, w której chętnie odpowiemy na Państwa pytania.

Partnerzy:
Nadleśnictwo Janów Lubelski
Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim

Wydarzenie organizowane w ramach projektu "NeDiPa: Negotiating Difficult Pasts" realizowanego dzięki wsparciu Komisji Europejskiej w partnerstwie z FestivALT i Urban Memory Foundation.

facebook youtube