Drukuj print

Uroczyste otwarcie nowego odcinka drogi ekspresowej S19 od Lasów Janowskich do Zdziar

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 12.10.2021

Otwarty został nowy odcinek ekspresowej drogi S19 od Lasów Janowskich do Zdziar. Tym samym zostały połączone drogą ekspresową dwa województwa lubelskie i podkarpackie. Via Carpatia powolutku staje się „drogą życia” Polski Wschodniej.

Nowo otwarty odcinek rozpoczyna się za węzłem Lasy Janowskie w granicach województwa lubelskiego. Droga ekspresowa S19 przebiega tam równolegle do istniejącej drogi krajowej nr 19. Następnie, po przekroczeniu rzeki Bukowa i granicy z województwem podkarpackim, droga odbija w lewo i przecina obszary leśne, gdzie po obu stronach drogi wybudowano Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) Bukowa. Po wschodniej stronie droga omija miejscowość Domostawa. Dalej przecina kompleks leśny i krzyżuje się z obecną DK19, kierując się przez obszary polno-leśne w stronę miejscowości Kutyły. Następnie odbija na wschód i w okolicy miejscowości Zdziary przez łącznik dochodzi do DK19 na węźle Zdziary.

To 9,5 km drogi, której budowa kosztowała 236 mln zł. Wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm Strabag (lider) i Strabag Infrastruktura Południe (partner).

Wybudowano dwa mosty, dziesięć wiaduktów, jedną kładkę dla pieszych, piętnaście przepustów, MOP –y (Miejsca Obsługi Podróżnych) węzeł Zdziary (w tym miejscu nowa ekspresówka łączy się ze starą „dziewiętnastką”).

Dodajmy, że kolejne odcinki łączące Lublin z Rzeszowem są na finiszu. Burmistrz Janowa Lubelskiego zaznacza, że „Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie jest zapowiedź oddania do użytku w grudniu obwodnicy naszego miasta”.

W uroczystości oddania do użytku udział wzięli Ministrowie: Andrzej Adamczyk, Przemysław Czarnek, Rafał Weber, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wojewodowie: Lech Sprawka i Ewa Leniart, marszałkowie obu województw: Jarosław Stawiarski i Władysław Ortyl, parlamentarzyści – Poseł na Sejm RP Jerzy Bielecki, samorządowcy wszystkich szczebli z sąsiednich miast województwa lubelskiego i podkarpackiego, przedstawiciele obu regionalnych dyrekcji GDDKiA oraz wykonawcy z firmy Strabag.

Z ramienia gminy Janów Lubelski Krzysztof Kołtyś Burmistrz Janowa Lubelskiego, Czesław Krzysztoń Zastępca Burmistrza, z ramienia Janowskiego Starostwa – Artur Pizoń - Starosta, Michał Komacki - Wicestarosta, Sławomir Dworak - Przewodniczący Rady Powiatu, Witold Kuźnicki - Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych wraz z Pracownikami, Paweł Golec - Dyrektor ARMiR -u, dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu oraz Olek Orkiestra pod batutą Aleksandra Krzosa.

Tekst i foto: Dorota Kozdra

facebook youtube