Drukuj Drukuj

Stowarzyszenie Kobiet Powiatu Janowskiego w Krasiczynie i Przemyślu

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 10.06.2024
Stowarzyszenie Kobiet Powiatu Janowskiego w Krasiczynie i Przemyślu

W dniu 4 czerwca br. Pani Urszula Pachuta ze Stowarzyszenia Kobiet Powiatu Janowskiego zorganizował wycieczkę do Krasiczyna i Przemyśla. Przygotowaniem trasy wycieczki i organizacją wyjazdu zajęła się Pani Urszula osobiście. Krasiczyn przywitał nas słonecznym dniem. Mury zamku pięknie oświetlone, lśniły w porannym słońcu.

Przewodnik opowiedział historię powstania Krasiczyna, budowy zamku i życia jego właścicieli. Położony na trakcie Przemyśl - Sanok, zamek, należy do najpiękniejszych polskich pomników renesansu. O znaczeniu świetności zamku z przeszłości świadczy fakt, że gościli w nim królowie polscy: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II. Zamek bardzo ucierpiał na początku II wojny światowej. Żołnierze sowieccy ograbili doszczętnie zamek, wypalali na dziedzińcu meble, obrazy, książki i inne dobra zamkowe. Zbezcześcili nawet pochowanych byłych właścicieli Sapiehów i ich dzieci.

Następnie udaliśmy się busem do Przemyśla. Przemyśl to bardzo stare, królewskie miasto I Rzeczypospolitej, położone nad Sanem. W Przemyślu, z panią Przewodnik z PTTK, zwiedzałyśmy kościół Franciszkanów, z relikwiami św. Wincentego, rynek Starego miasta oraz Muzeum dzwonów i fajek mieszczące się w wieży późnobarokowej - zegarowej o 38 m wysokości. Mówi się, że obowiązkowym wręcz punktem zwiedzania jest wizyta na górnym tarasie widokowym, skąd roztacza się panorama przemyskiej starówki, innych dzielnic miasta i okolicznych wzgórz.

Następnie zwiedzałyśmy Bazylikę Archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wraz z podziemiami, Archikatedrę Grekokatolicką św. Jana i Zamek Kazimierzowski.

Po dobrym, domowym obiedzie, była kawa, lody lub ciastko. W Przemyślu spędziłyśmy wspaniale dzień, zdobyłyśmy wiedzę o naszej polskiej historii, sprawdziłyśmy też swoją kondycję, na schodach i wzniesieniach i jesteśmy dumne, że dałyśmy radę.

Dziękujemy Izabeli Wydra i Urszuli Pachucie za przygotowanie i realizację wycieczki, a panu kierowcy za szczęśliwą podróż/ pomimo blokady na drodze /.

Grażyna Czuryszkiewicz

facebook youtube