Drukuj print

Rynek i dworzec - zakończenie prac

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 18.01.2023
Rynek i dworzec - zakończenie prac

Już w przyszłym tygodniu podróżni będą mogli skorzystać z budynku dworca. Prace nad budową pierwszej części rynku, jak i dworca mogliśmy obserwować na bieżąco. Była to trudna inwestycja, ale efekty widzimy obecnie.

Pamiętamy, jak w 2014 roku zostały prowadzone konsultacje społeczne z mieszkańcami naszego miasta nad projektem rynku i dworca. Od tego roku gmina przystąpiła do projektowania przestrzeni rynku. Konsultacje społeczne trwały do 2016 roku. Na zorganizowane spotkania przez naszą gminę mógł przyjść każdy mieszkaniec i wyrazić swoje zdanie. Ostateczny kształt rynku i dworca został przedstawiony mieszkańcom na Konwencie Rozwoju Gminy w 2016 roku i zawierał on wszelkie uwagi mieszkańców przekazane podczas konsultacji społecznych.

Przypomnijmy, że były także takie sugestie, aby dworzec przenieść w inną lokalizację miasta. Jednakże ponad 90% naszych mieszkańców biorących udział w konsultacjach chciało, aby dworzec autobusowy pozostał w dotychczasowym miejscu.  Ponadto podczas przeprowadzonych konsultacji mieszkańcy zaproponowali dużą fontannę posadzkową oraz dosadzenie drzew. Końcowy efekt, który możemy obecnie dostrzec oddaje dokładnie końcowe ustalenia z naszą społecznością w 2016 roku.

Kolejne prace związane z rynkiem i dworcem to rozbiórka istniejącego dworca i szaletów miejskich. W dalszej kolejności przystąpiono do budowy sieci sanitarnych, teletechnicznych i elektrycznych. Kolejnym zadaniem była budowa nowego budynku dworca autobusowego z zadaszeniem poczekalni zewnętrznej, z pompą ciepła i instalacją fotowoltaiczną. Dalszy etap prac to przebudowa nawierzchni placu rynku wraz z przebudową skrzyżowania z sygnalizacją świetlną i przejściami dla pieszych w obrębie pasa drogi krajowej nr 74. Ponadto wykonano fontannę posadzkową multimedialną. Mała architektura to wykonanie: ławek, kramów, koszy, stojaków na rowery oraz remont istniejącej fontanny (po drugiej stronie rynku). W zakresie zadań związanych z przebudową rynku było także wykonanie donic z zielenią dekoracyjną oraz posadzenie 3 plantów, 20 klonów i dwóch świerków.

Każdy etap prac mogliśmy obserwować na bieżąco.

Warto podkreślić, że inwestycje dokończono z zachowaniem wcześniej pozyskanego przez gminę dofinansowania z funduszy UE i funduszy rządowych. Pozyskane przez gminę fundusze pozwoliły zrealizować inwestycję o wartości 10,6 mln zł z minimalnym udziałem funduszy gminnych.

 

Krzysztof Kołtyś Burmistrz Janowa Lubelskiego zaznacza „tylko nieliczni, którzy znają się na procesie inwestycyjnym, prawie zamówień publicznych, sposobie realizacji projektów z dofinansowaniem z funduszy UE są w stanie zrozumieć problemy, które napotkaliśmy w trakcie tej inwestycji. Z powodu pandemii Covid i wszystkich perturbacji nią wywołanych rząd przyjął specjalną ustawę chroniącą wykonawców realizujących kontrakty budowlane”.

 

Na załączonych zdjęciach prezentujemy Państwu wygląd rynku przed i po realizacji.

 

Dorota Kozdra

 

facebook youtube