Drukuj Drukuj

Rowerem do Obrówki – w poszukiwaniu wiosennych kwiatów Archiwalny wpis

Opublikowano: 30.03.2015

Minimalne opady śniegu zimą i sucha, stabilna pogoda na przedwiośniu sprzyjały w tym roku terenowym wycieczkom rowerowym. Od tygodnia mamy kalendarzową wiosnę a piątkowo - sobotni deszcz (27 - 28.03.2015 r.) z pewnością zachęcił do życia całą przyrodę Ziemi Janowskiej.
Na krótką, (ok. 1 – 2 godz. –- ok. 6 – 8 km) wycieczkę w poszukiwaniu wiosennych kwiatów polecam dość dobrze oznakowaną  trasę do Obrówki.
Sama Obrówka jest osadą leśną przy ulicy Bohaterów Porytowego Wzgórza. Jej lokacja przy piaszczystej kiedyś drodze (zwanej Gościńcem Krzeszowskim) do Szklarni, Momot i dalej aż do Krzeszowa nad Sanem związana była z gospodarką leśną Ordynacji Zamoyskiej. Warto wspomnieć, że Krzeszów przez wiele lat był towarowym portem rzecznym Ordynacji a nazwa Flisy w okolicy nie jest przypadkowa. Rozległe i zróżnicowane przyrodniczo Lasy Janowskie to w części bagienno - wydmowy obszar o powierzchni ok. 30 tys. ha. Te nieomalże pierwotne lasy usytuowane są poniżej wyniosłości Roztocza Zachodniego a w Kotlinie Sandomierskiej ograniczone są  widłami Sanu i Wisły. Również teraz Osadę stanowią głównie obiekty związane z leśnictwem. W okazałym budynku Nadleśnictwa ma też siedzibę Dyrekcja Parku Krajobrazowego oraz Wydziału IV Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Tuż obok ulokowany jest skansen dawnej kolejki leśnej. Na śródleśnej polanie jest też Ośrodek Edukacji Ekologicznej z Hotelem. Blisko znajduje się sklep i Leśne Osiedle Mieszkaniowe. Przy szosie do Ośrodków Wypoczynkowych nad Zalewem Janowskim mieści się Ośrodek Jeździecki „Karino” – obok którego przebiega ciekawy Szlak Turystyki Konnej „Cwał”. Warto zaznaczyć, że na obszarze Nadleśnictwa i Lasów Janowskich funkcjonuje struktura Leśnego Kompleksu Promocyjnego, istnieje kilka rezerwatów, Obszar Natura 2000 i Ostoja Konika Biłgorajskiego w Szklarni.  Przy budynku Nadleśnictwa i przy Hotelu warto zatrzymać się przed tablicami z dokładnymi mapami obszaru Janowa Lubelskiego i okolic.
Nasza wycieczka odbędzie się drogami asfaltowymi i leśnymi a także kostką brukową. Przebiegać będzie  odcinkiem trasy turystycznej wokół Janowa Lubelskiego opracowanej przez Koło PTTK Ziemia Janowska, odcinkiem nowego rowerowego Szlaku „Czarna Perła” (przebiegającego od Zwierzyńca do Janowa Lubelskiego) i odcinkiem pieszego Żółtego Szlaku Pieszego PTTK (biegnącego od Porytowego Wzgórza przez Janów Lubelski do Batorza). Warto podkreślić, że część trasy na odcinkach „szosowych” przejedziemy bezpiecznie jedną ze specjalnie zbudowanych i oznakowanych ścieżek rowerowych. Ścieżki stanowią część chodników przeznaczonych do jazdy rowerami. Niestety nie są wyznaczone i opisane na żadnym z licznych folderów zachęcających do turystyki aktywnej i krajoznawstwa w naszym mieście.
Wycieczkę rozpoczynamy tradycyjnie z Janowskiego Rynku Starego Miasta.
Stamtąd pojedziemy (lub na niektórych odcinkach przejdziemy pieszo) trasą: – ul. Kilińskiego – Rynek Nowego Miasta - Park Miejski – k. budynków administracji Powiatu i Obwodu z czasów Zaboru Rosyjskiego i Ordynacji Zamojskiej – ul. Zamojska – dawny Cmentarz Prawosławny (Rosyjski) – Park Misztalec – k. dawnego Cmentarza Żydowskiego (Kirkutu) – ul. Wojska Polskiego – kapliczka 1992 r. – Gościniec Biłgorajski – Szlak „Czarna Perła” (droga leśna) – teren Ośrodka Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Janów Lubelski – Wiata. Wariantem może być zjazd ze Szlaku „Czarna Perła” i dojazd do Wiaty Szlakiem Narciarstwa Biegowego „Bieguś” (3,8 km).
Po odpoczynku i posiłku pod Wiatą pojedziemy Ścieżką Dydaktyczną (1,2 km) obok stawów retencyjnych. Po drodze obejrzymy drzewostan typowy dla obszaru Lasów Janowskich: bór sosnowy suchy i bór bagienny. Stosownie do budżetu czasu wycieczki, warunków atmosferycznych i pory roku możemy przystanąć przy licznych tablicach przedstawiających miejscową florę i faunę. W razie zdecydowanie złej pogody, w Hotelu zwiedzimy stałą Wystawę Przyrodniczą. Tam też możemy  obejrzeć cykliczną Wystawę Związku Fotografów Przyrody.
Już w odcinku powrotnym pojedziemy końcowym odcinkiem „Czarnej Perły” z ciekawymi przystankami: Skansen kolejki wąskotorowej - droga leśna – k. Pracowniczego Ogrodu Działkowego Relax - wał Zalewu Janowskiego – Park Rekreacji Zoom Natury (w budowie). Tam możemy przeprowadzić trening rekreacyjny na czynnych już urządzeniach nowej siłownia terenowej. Po odpowiedniej dla każdego dawce ćwiczeń - ul. Świerdzową dojedziemy do Rynku Starego Miasta. Tu trasę wyznaczy żółty Szlak Pieszy PTTK a zapowiadaną ścieżką rowerową przejedziemy od bramy Zoom Natury do ul. Wałowej.

Już po wycieczce, siedząc na ławce przy fontannach na Janowskim Rynku Starego Miasta przypomnimy sobie, czy na trasie spotkaliśmy zapowiadane wiosenne kwiaty?  Z pewnością tak - o ile poświęciliśmy wycieczkę na aktywny odpoczynek i zwracaliśmy uwagę na bogactwo przyrody w tak bliskim sąsiedztwie naszego miasta.

Antoni Sydor
Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Rowerowej
Foto: Joanna Sydor, MOSiR Janów Lubelski, internet
Janów Lubelski, Niedziela Palmowa 29.03.2015 r.

 

Przejdź do oryginalnej wersji publikacji w archiwalnej wersji strony
facebook youtube