Drukuj print

Rowerem do Kruczka przez Cegielnię. Późna wiosna w leśnej krainie – 2019 Archiwalny wpis

Opublikowano: 23.05.2019

W słoneczne, wyjątkowo ciepłe (+ 25 0 C) niedzielne południe 19.05.2019 r. grupa rowerzystów z Koła Terenowego PTTK „Ziemia Janowska” w Janowie Lubelskim wyruszyła z Janowskiego Rynku na rajd rowerowy. Tym razem pojechano odcinkiem trasy turystycznej KT PTTK ZJ wokół Janowa Lubelskiego (I ćwiartka), przebiegającym przez Lasy Janowskie okalające nasze miasto od południa.

Z Rynku pojechano ul. Jana Zamoyskiego, Rondem Płk. Tadeusza Zieleniewskiego i  ul. Wojska Polskiego (d. Gościńcem Biłgorajskim). Przy kapliczce, na początku lasu skręcono w prawo i szlakiem rowerowym Czarna Perła (połączonym ze szlakiem konnym Cwał a później narciarskim Bieguś) dojechano do Wiaty Ośrodka Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Janów Lubelski. Obiekty Nadleśnictwa położone są na terenie osady Obrówka usytuowanej przy dawnym Gościńcu Krzeszowskim. Po krótkim postoju dalej pojechano szlakiem Bieguś a leśną drogą dojechano do szosy Janów – Szklarnia. Przejechano przez  most na rzece Trzebensz i za śródleśną łąką skręcono w prawo, na szlak żółty historyczny (od Porytowego Wzgórza do Batorza). Zgraną już grupą przejechano przez maleńką miejscowość Cegielnię a dobrze utrzymanym szlakiem (oznakowanie i nawierzchnia) dojechano do znanego uroczyska Kruczek z kapliczką Św. Antoniego Padewskiego. Po krótkim postoju pojechano leśną ścieżką, grzbietem wydmy polodowcowej a później obwodnicą Ośrodków Wypoczynkowej (nowym pasem rowerowym) i ul. Świerdzową - do Parku Rekreacji Zoom Natury. Tam wypadł kolejny postój - pod małą wiatą LGD. Jednak przypiekające słońce, kłębiaste chmury i wiatr zapowiadały burzę – co skłoniło grupę do powrotu na trasę. Dalej pojechano ul. Świerdzową (żółty szlak) do Rynku, gdzie nastąpiło zakończenie rajdu.

A jak wyglądała późna wiosna w leśnej krainie?

Jeszcze w mieście podziwiano kwitnące kasztanowce oraz krzewy fioletowych i białych bzów. W nowym arboretum Ośrodka Edukacji Ekologicznej obejrzano okazy gromadzonych tu roślin. W borach sosnowych z zapytaniem: „czy nie przemarzły kwiaty jagód” i „czy będą jagody” obserwowano całe połacie (jagodzińce) intensywnie zielonych krzewinek jagód (czernic). W borach bagiennych roznosiła się woń bujnie kwitnącego bagna – rośliny objętej ochroną gatunkową a używanej kiedyś do ochrony ubrań przed molami. Tam też kilka razy słyszano kukułkę – ptaka znoszącego / podrzucającego jajo do gniazda innego ptaka w celu wykarmienia przez przybranych rodziców.

Szkoda, że współcześni turyści nie mogą poznać dawnych łąk śródleśnych zachwycających jeszcze pod koniec XX wieku swą bioróżnorodnością i dających pokarm (trawa, siano) zwierzętom gospodarskim w Janowie i w okolicznych wioskach. Teraz na większości trwa wtórna sukcesja lasu mieszanego a tylko na niektórych prowadzone są działania odnowy środowiska (Life + dla Lasów Janowskich) czy wypasu gospodarczego (Ostoja Konika Biłgorajskiego Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie w Szklarni).  

W czasie wędrówki zwrócono uwagę na rzekę Trzebensz: przy moście za Obrówką była ciemnym, mętnym zastoiskiem bobrowym, ale przy Kruczku - wartkim, leśnym strumykiem z czystą wodą o korzennym zabarwieniu, znanym z dawnych lat ….

Antoni Sydor – Przewodnik Turystyczny PTTK, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej Rowerowej.
Foto: Janina Słapczyńska, Teresa Sydor
Janów Lubelski, 23.05.2019 r.

Przejdź do oryginalnej wersji publikacji w archiwalnej wersji strony
facebook youtube