Drukuj Drukuj

Przedsezonowe szkolenia zimowych aktywności w KAR „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim. Wyjazd na łyżwy do Zamościa – grudzień 2021 r.

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 14.12.2021
Przedsezonowe szkolenia zimowych aktywności w KAR „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim. Wyjazd na łyżwy do Zamościa – grudzień 2021 r.

W Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim od listopada  

trwają przedsezonowe szkolenia zimowych aktywności ruchowych: nart biegowych i łyżew.

Po szkoleniu teoretycznym w siedzibie Klubu i praktyce narciarskiej w holu Domu Nauczyciela - na jazdę ćwiczebną na łyżwach wybrano lodowisko sztuczne w Zamościu. Wybrano lodowisko sztuczne, bowiem od ok. 10 – ciu lat zimy w naszym regionie są mniej mroźne i dawne lodowisko organizowane na Zalewie Janowskim nie jest już czynne.

Na miejsce, w mroźny (ok. - 4 o C) i chmurny poranek 08.12.2021 r. członkowie KAR

dojechali wynajętym, wygodnym busem. Dojechali dobrze utrzymaną DK 74 – przez zaśnieżone wzniesienia i doliny Roztocza a później równinę Padołu Zamojskiego. Na zimniejszej (ok. - 6 o C) wyniosłości pomiędzy Gorajcem – Starą Wsią a Szczebrzeszynem obserwowali malownicze zjawisko szadzi osadzonej na gałęziach drzew. W mijanych miasteczkach i na terenach rolniczych Przewodnik zwracał uwagę na materialne pozostałości po Ordynacji Zamojskiej (1589 – 1944 r.).

Warto dodać, że założycielem Ordynacji był hetman i kanclerz wielki koronny Jan Sariusz Zamoyski (1542 – 1605 r.), herbu Jelita. W chwili Jego śmierci do Ordynacji należało 149 wsi i 6 miast (w tym nasz Janów nazwany wtedy Biała) a łączna powierzchnia dóbr wynosiła 3 830 km2 (383 tys. ha). Natomiast majątek prywatny i dożywotnie starostwa (królewszczyzny) Ordynata w Koronie, Inflantach i na Podolu obejmował 816 wsi i 23 miasta z powierzchnią dóbr 17 500 km2.

Zamość (założony w 1580 r.), dawna stolica Ordynacji przywitał Janowiaków licznymi wykopami prowadzonych rewitalizacji ale też pieczołowicie utrzymaną architekturą. Przywitał też lodowiskiem Ośrodka Sportu i Rekreacji gustownie ulokowanym przy Ratuszu na Rynku Wielkim.

Wejście na 45 min. odbywa się w pełnych godzinach zegarowych a jeździć należy w jedną stronę po okręgu. Samo zakładanie łyżew i pierwsze ślizgi na lodowej tafli przyniosły wspomnienia dzieciństwa i ciekawe emocje. Początkujący całą uwagę skupiali na  utrzymaniu równowagi stojąc. Później  przechodzili z kroku zwykłego do fazy ślizgu, najlepiej przy pomocy pomysłowych pingwinków na płozach. Kolejne rundy przynosiły oczekiwany efekt w postaci jazdy zsynchronizowanej z pozostałymi uczestnikami, jak się okazało młodzieżą z miejscowej szkoły. Zadowolenie z poprawnej jazdy w połączeniu z piękną aurą, widokami zabytkowych kamienic i świątecznych dekoracji dawały radość znaną sportowcom odnoszącym sukces.

Po wymagającej skupienia jeździe wyruszyli na krótki spacer po uliczkach starego miasta.

Najpierw udali się do tradycyjnego baru na pożywną i w rozsądnej cenie przekąskę.

Później odwiedzili usytuowaną w pobliżu, wzniesioną w latach 1637 – 1665 a odnowioną w br. świątynię – barokowy kościół Ojców Franciszkanów. Budowniczym był Jan Michał Link – znany też z budowy kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w naszym Janowie. Na koniec, z przyrynkowych podcieni wstąpili do wyjątkowej restauracji – kawiarni dbającej nie tylko o znakomity smak podawanej kawy ale też o ciekawy wystrój wnętrz z detalami epoki Ordynacji.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń Janowiacy wracali z zamiarem kolejnych wyjazdów na łyżwy. Zdobyte umiejętności z pewnością niedługo  przydadzą się na miejscu, bowiem jest zapowiedź uruchomienia takiego lodowiska w naszym mieście.

Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. „Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia.

Antoni Sydor - Instruktor Rekreacji Ruchowej, Instruktor Sportu, Przewodnik Turystyczny.

Foto: Zuzanna Skoczyńska

Janów Lubelski, 11.12.2021 r.

 

facebook youtube