Drukuj Drukuj

Podsumowanie VIII sezonu Pilates w Janowie Lubelskim (2020 – 2021 r.).

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 22.06.2021
Podsumowanie VIII sezonu Pilates w Janowie Lubelskim (2020 – 2021 r.).

Po 10 sesjach poczujesz różnicę,                                                                                  

Po 20 sesjach zobaczysz różnicę,                                                                               

Po 30 będziesz miał całkiem nowe ciało.                                                                      

(Joseph Pilates – twórca metody pilates)                                                                                                        

W trudnym VIII sezonie Pilates 2020 – 2021 r., przy zmiennych obostrzeniach stanu korona wirusa, zajęcia i gimnastykę tej metody realizowano w 2 ośrodkach w Janowie Lubelskim: w Środowiskowym Domu Samopomocy i w Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo - Styl”.

ŚDS usytuowany w centrum miasta posiada własną salę do ćwiczeń wyposażoną w urządzenia siłowni i sprzęt rekreacyjny. Zamknięty obiekt, system ochrony, środki  sanitarne i kompetentna kadra zapewniają bezpieczne prowadzenie zajęć. Prowadzone od 2016 r. systemem kursowym zajęcia jesienne oraz zimowo – wiosenne mają swoich wiernych uczestników. Pojawiają się też nowe osoby – dla których Pilates jest wyzwaniem. Jednak wstępny zakres szkolenia umożliwia opanowanie techniki ćwiczeń a zgrana grupa pozwala pokonać pierwsze słabości. Tak było też na kursie luty – marzec 2021 r. z którego 2 relacje można obejrzeć na stronie internetowej ŚDS.

Założony w 2019 r. KAR R-S ma siedzibę w Domu Nauczyciela i korzysta z Małej Sali przy Sali Sportowej PSP w Janowie Lubelskim, gdzie zajęcia Pilates prowadzone są od początku, od 2013 r.

Po wakacjach 2020 r. prowadzono zadanie publiczne wsparte dofinansowaniem Gminy Janów Lubelski „Rekreacja ruchowa w zdrowym stylu życia – 2020”. Niestety,  nie wznowiono zajęć Pilates w PSP z  uwagi na decyzje o zakazie użyczania lokali szkolnych dla organizacji zewnętrznych.

Wtedy korzystając z ciepłych, słonecznych dni gimnastykę Pilates prowadzono na terenach otwartych Parku Rekreacji Zoom Natury nad Zalewem Janowskim. Pilates na otwartym terenie okazał się nowym wyzwaniem dla grupy. Trzeba było zadbać o dobry ubiór aby uniknąć przegrzania, ale też i przeziębienia. Zajęcia prowadzono w odpowiednio mniejszych grupach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: maseczki, dezynfekcja i dystans społeczny. W razie  deszczu i ochłodzenia  zajęcia prowadzono w Domu Pielgrzyma w Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim.

Uczestnicy byli zadowoleni z celowego wyjścia z domu i wspólnego treningu Pilates usprawniającego układ ruchu, poprawiającego  samopoczucie i motywującego do stosowania zasad zdrowego stylu życia. Zdobyte umiejętności zachęcały do gimnastyki codziennej. 

Po obostrzeniach przełomu roku, wiosną zluzowano rygory sanitarne i grupa Pilates rozpoczęła zajęcia na siłowniach terenowych. Spotkania spowodowały poprawę kondycji ruchowej ale też odbudowały integrację grupy. Podjęte starania o lokal na zajęcia zakończyły się sukcesem i od 08.06.2021 r. na dwa tygodnie grupa Pilates powróciła na zajęcia do Małej Sali PSP. Tam  przeprowadzono intensywną powtórkę całego kursu, z czego wszyscy uczestnicy są bardzo zadowoleni.

Otrzymano też dobrą wiadomość o kolejnym zadaniu KAR R-S na rzecz Gminy

Janów Lubelski i powakacyjnych zajęciach Pilates.

Informacje o Pilates są dostępne na Janowskich stronach internetowych: Urzędu Miejskiego (zakładka: Rekreacja ruchowa), KAR „Rekreo Styl”, Środowiskowym Domu Samopomocy i MOSiR.

Zaprasza wytrwałych na zajęcia IX sezonu -

Antoni Sydor    

Instruktor PILATES, Instruktor Rekreacji Ruchowej, Instruktor Sportu

Foto: Małgorzata Wrześniewska (ŚDS- marzec 2021 r.), Małgorzata Tatko (KAR R-S, maj 2021 r.)

Scan.: Antoni Sydor

Janów Lubelski, 22.06.2021 r.

 

facebook youtube