Drukuj print

Podsumowanie IX sezonu Pilates w Janowie Lubelskim (2021 – 2022 r.)

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 13.07.2022
Podsumowanie IX sezonu Pilates w Janowie Lubelskim (2021 – 2022 r.)

Pilates IX sezonu 2021– 2022 r. w Janowie Lubelskim należał do udanych, choć początek był trudny z uwagi na jesienno – zimowe obostrzenia stanu korona wirusa. Uczestnicy byli zdyscyplinowani, rozumieli cele programowe, chętnie podejmowali nowe wyzwania. Nie było problemów z lokalem na ćwiczenia i spotkania organizacyjne.

Zajęcia dla zasadniczej grupy ok. 20 osób z Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo - Styl” w Janowie Lubelskim były prowadzone w mniejszych grupach 2 x w tygodniu, po 2 godz. w Małej Sali przy Sali Sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim.

Na początku sezonu, od września do października 2021 r. - w ramach zadania publicznego z dofinansowaniem  Gminy Janów Lubelski „Rekreacja ruchowa seniorów w zdrowym stylu życia-2021” przeprowadzono kurs 20 godz.

Wstęp kursu obejmował: zapoznanie z istotą zdrowego stylu życia, omówienie zakresu przygotowania do zajęć rekreacji ruchowej, informację o przeciwwskazaniach do ćwiczeń, pogadankę i ćwiczenia: „obliczanie wagi należnej i wskaźnika BMI”. Praktyka to nauka: rozgrzewki, studzenia i wstępnego zestawu ćwiczeń gimnastyki PILATES na matach i z przyborami. Na zakończenie była  ankieta: „Dzięki gimnastyce zlikwidowałem / am problem – uzyskałem / am efekty”.

Natomiast od października 2021 r. do czerwca 2022 r. prowadzono stałe zajęcia doskonalące  i rozszerzające jako działanie własne KAR „Rekreo – Styl”.

Na zajęcia uczęszczały osoby zarówno doświadczone, z kilkuletnim stażem jak i zupełnie nowe, dla których konieczny wysiłek i złożoność techniczna ćwiczeń były zaskoczeniem. Dlatego zostali tylko wytrwali.

W Klubie znaleźli zachęty Zarządu, wyrozumiałość Instruktora i wsparcie grupy a nagrodą były obserwowane przez siebie efekty w poprawie motoryki i samopoczucia. Zdobyte umiejętności i przeświadczenie o zaletach rekreacji ruchowej z pewnością  zachęciły wielu do codziennej gimnastyki domowej. 

Zdobyta kondycja pomaga teraz w letnich zajęciach ruchowych na wyjazdach rowerowych, marszach NW, wiosłowaniu na Przystani nad Zalewem Janowskim i na spływach kajakowych czy w innych formach turystyki kwalifikowanej.

 

Za przychylność dla Grupy Pilates w KAR „Rekreo – Styl” JL organizatorzy i  uczestnicy składają podziękowania dla Władz Miasta i Gminy, Pana Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Pani Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej.

 

Antoni Sydor    

Instruktor PILATES, Instruktor Rekreacji Ruchowej i Sportu

Foto: Zuzanna Skoczyńska (XII 2021 r.)

Janów Lubelski, 11.07.2022 r.

facebook youtube