Drukuj print

Pierwszy z rajdów rowerowych Bike’owego Roztocza za nami

Autor: Katarzyna Dzadz
Opublikowano: 16.08.2022

13 sierpnia w Janowie Lubelskim odbył się pierwszy z rajdów rowerowych w ramach wydarzenia Tydzień turystyki Rowerowej „Bike’owe Roztocze”, odbywającego się w dniach 13-20 sierpnia 2022 r. Kolejne rajdy odbędą się w Zwierzyńcu (17 sierpnia) i w Tomaszowie Lubelskim (20 sierpnia).

Organizatorami wydarzenia jest Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, Gmina Janów Lubelski, Urząd Miejski w Zwierzyńcu oraz Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze.

Patronem Honorowym wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Partnerami wydarzenia są: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Janowie Lubelskim, Bike Club Janów Lubelski, Park Rekreacji ZOOM NATURY, Nadleśnictwo Janów Lubelski, Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim, Roztoczański Park Narodowy, Miasto Tomaszów Lubelski, Tomaszowski Dom Kultury oraz Miasto i Gmina Narol.

Na starcie w Parku Rekreacji ZOOM NATURY nad Zalewem Janowskim stawiło się blisko 100 uczestników. Do wyboru były 2 trasy: 30 i 72 km, z czego 2/3 uczestników wybrało tą drugą. Krótsza trasa prowadziła przez Kruczek na Porytowe Wzgórze, następnie do Szklarni i wracała przez Kruczek do Zoomu Natury. Dłuższa trasa prowadziła przez Kruczek na Porytowe Wzgórze, potem wzdłuż stawów do kościółka w Momotach Górnych, następnie do ostoi konika biłgorajskiego w Szklarni, skąd grupa udała się drogą szklarską do Łążka Garncarskiego do Kasinej Zagrody. Tam był godzinny postój z obiadem i degustacją potraw regionalnych – gryczaka i jaglaka. Następnie była pętla do Rezerwatu Imielty Ług i powrót do Łążka Garncarskiego – do pracowni garncarskiej Adama Żelazko. Stąd uczestnicy rajdu wrócili przez Gierłachy i Kruczek do Zoomu Natury.

Po powrocie został przygotowany grill oraz kawa i herbata w Green Barze w Parku Rekreacji ZOOM NATURY. Na koniec rajdu odbyło się także losowanie nagród dla uczestników, w tym roweru turystycznego.

Pogoda była dla nas łaskawa, humory dopisywały, więc mamy nadzieję na kolejne spotkanie w przyszłym roku w ramach Bike’owego Roztocza.

 

Tekst: Katarzyna Dzadz

Zdjęcia: Anna Jaremek, Katarzyna Dzadz

facebook youtube