Drukuj Drukuj

Pierwsze kroki do żeglarstwa czyli „Od supełka do żagielka – 2024” – kurs żeglarski przedwstępny dla mieszkańców Gminy Janów Lubelski.

Autor: Antoni Sydor
Opublikowano: 09.07.2024

                                                                                                               

Od ubiegłorocznej udanej premiery kurs żeglarski przedwstępny 4 godz. Od supełka do żagielka” zyskał oczekiwane uznanie wśród mieszkańców Gminy Janów Lubelski

Są to zajęcia szkolenia na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” nad Zalewem Janowskim dla małych dzieci; także z rodzicami, dziadkami lub opiekunami; także ze starszym rodzeństwem.

W słońcu i w deszczu, najpierw w formie pogadanki jest zabawowy „wstęp do żeglarstwa”, również w postaci rysunków/ plansz a następnie zajęcia praktyczne z węzłów. Później rzut rzutką ratowniczą i wiosłowanie na pomoście lub w hangarze.

Gdy już są gotowi, ruszają do wiosłowania z kadrą po akwenie: na łodzi wiosłowej,  kajaku i finałowy rejs na łodzi żaglowej. Uzupełnieniem są gry, zabawy i konkursy o tematyce żeglarskiej. Na koniec następuje zaliczenie i wręczenie certyfikatów.

Na zajęciach małe dzieci z uwagą poznają program szkolenia. W grupie / załodze wzajemnie sobie pomagają, chętnie przystępują do kolejnych zadań. Postępami sprawiają radość troskliwym opiekunom. Wakacyjne zainteresowanie jest inspiracją do integracji wielopokoleniowej rodziny w zajęciach zdrowego stylu życia.

Warto podkreślić, że celem głównym zadania jest podniesienie sprawności fizycznej uczestników oraz zainteresowanie sportem i rekreacją. Organizatorzy liczą na wzbudzenie zainteresowania mieszkańców Gminy Janów Lubelski żeglarstwem i sportami wodnymi, co spowoduje powstanie potrzeby uprawiania tej dyscypliny.

Kurs jest realizacją zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n.:

„Prowadzenie profilaktycznej działalności edukacyjnej w zakresie przeciwdziałania problemom alkoholowym jako element programów psychoprofilaktycznych, tj. pozalekcyjnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży.”

Teraz popatrzmy na foto z zajęć, gdzie kapitanami załóg byli: dziadkowie Marek i Aleksander, mama Joanna  i opiekun Nikodem.

Zapraszamy do kolejnych zajęć,

Ps.

Na foto widzimy również uczestników zajęć dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Janowie Lubelskim.

 

Antoni Sydor

Komandor KŻ „ZEFIR”

w Janowie Lubelskim

foto: Joanna Sydor, Dawid Kędra

Janów Lubelski, 08.07.2024 r.

facebook youtube