Drukuj Drukuj

O Szablach Niepodległości w Muzeum Regionalnym

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 18.03.2022
O Szablach Niepodległości w Muzeum Regionalnym

„…Co nam obca moc wydarła, szablą odbierzemy…” – brzmią jedne ze słów pieśni Legionów Dąbrowskiego. To szabla zaciskana w dłoni przez wiele pokoleń Polaków kojarzy się nam z symbolem walki o niepodległość. O szablach niepodległości opowiadał 17 marca w Muzeum Regionalnym w Janowie Lubelskim Janusz Jarosławski. Pan Janusz jest autorem 30 książek o tematyce historycznej, pasjonat historii wojskowości. Autor m.in. 1200 – stronicowej trylogii „Oręż Niepodległej” poświęconej broni siecznej Wojska Polskiego w okresie II Rzeczypospolitej. Ponadto Janusz Jarosławski został odznaczony przez Prezydenta RP Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadanym przez Wiceprezesa Rady Ministrów i tytułem Ambasadora Kultury Polskiej. Uhonorowany medalem IKS-AWF, Złotym Medalem za Zasługi dla LOK i Odznaką Honorową Zasłużony dla Województwa Lubelskiego. Prywatnie związany z Janowem Lubelskim. Tutaj mieszka siostra Janusza Jarosławskiego.

Spotkanie zostało poprowadzone w bardzo nietresujący sposób. Ci, którzy byli z pewnością mogli dowiedzieć się o wielu historycznych ciekawostkach i … zrobić sobie z zdjęcie z legendarną szablą. Mowa o polskiej szabli kawaleryjskiej wzór 1934 – „Ludwikówce”. Usłyszeliśmy niezwykłe historie ich powstania. Na wystawie zaprezentowano przeszło 20 szabli. Poznaliśmy historie ich właścicieli, wybitnych postaci, dowódców. Na fotografiach zostały zaprezentowane szable m.in. Józefa Piłsudskiego, Edwarda Rydza – Śmigłego, Władysława Sikorskiego, Mikołaja Bołtucia, Stanisława Sosabowskiego, Lucjana Żeligowskiego, Józefa Hallera, Wiktora Thommee i innych, ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Wydarzenie „Szable Niepodległości” realizowane było w ramach projektu Samorządu Województwa Lubelskiego „Warto być Polakiem”, którego celem jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego.

Na zakończenie spotkania Dyrektor Muzeum Regionalnego Barbara Nazarewicz złożyła serdeczne podziękowania autorowi wystawy za jego interesujący wykład.

Tekst i foto: Dorota Kozdra

facebook youtube