Realizacja dużego Ogólnopolskiego Projektu „Nordic Walking SENIOR” jest już za nami. To wszystko działo się za sprawą Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki a partnerem w realizacji projektu był Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo-Styl” w Janowie Lubelskim. W zajęciach grupowych mogli wziąć udział wszyscy chętni niezależnie od wieku, jednakże grupą docelową były są osoby w wieku 60+, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W sezonie letnio - jesiennym seniorzy i mieszkańcy naszej gminy Janów Lubelski mogli skorzystać z bezpłatnych zajęć nauki prawidłowej techniki marszu NW ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu „Nordic Walking SENIOR”. Jest to wielki zaszczyt dla nas, że nasza gmina znalazła się wśród gmin realizujących ten projekt. Na Lubelszczyźnie projekt był realizowany tylko w Zamościu, Puławach, Białej Podlasce i w Janowie Lubelskim.
Nordic Walking to aktywność polegająca na marszu z kijami. Uprawiać go może prawie każdy. Niezbędna jest natomiast odpowiednia technika, która stanowi podstawę, by w bezpieczny sposób cieszyć się licznymi zaletami Nordic Walking. Niezwykle ważną zaletą Nordic Walking, jest to, że może go uprawiać niemal każdy. To nie tylko bardzo dobry sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, poprawę kondycji i ogólnej sprawności organizmu, jak również przyśpieszenie metabolizmu oraz na zgubienie zbędnych kilogramów. Chociaż Nordic Walking w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród młodego pokolenia, to mogą, a nawet powinny, go uprawiać również osoby starsze. Jest to dla nich bezpieczna forma aktywności właśnie ze względu na kije, które stanowią dodatkowe punkty podparcia, pomagając utrzymać równowagę i tym samym ograniczając do minimum ryzyko wystąpienia kontuzji. Ponadto odciąża stawy: kolanowe, biodrowe oraz stóp, co sprawia, że Nordic Walking jest bezpieczny również dla osób z nadwagą. Zaleca się go również dla tych, którzy borykają się z cukrzycą. Jednak wtedy należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego tętna.
Każda osoba rozpoczynając zajęcia powinna robić to pod okiem instruktora. Ważna jest prawidłowa technika oraz trening poprzedzony krótką rozgrzewką, by zapobiec wystąpieniu kontuzji. Zajęcia odbywały się 2 razy w tygodniu w dwóch grupach. Miejscem naszych spotkań był Park Rekreacji ZOOM NATURY. Przeprowadzono zostało po 20 JT w każdej grupie . Dzięki przeprowadzonym zajęciom osoby biorące udział w projekcie miały okazje pracować z instruktorem Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking M. Skakowską i uczyć się techniki marszu Nordic Walking od podstaw, zapoznać się jak prawidłowo dobrać odpowiednią długość kijów, poprzez rozgrzewkę, ćwiczenia i marsz zadbali bardziej o swoją kondycję i zdrowie.
Nie zabrakło tez zabaw, muzyki, elementów tańca i elementów turystyki. To był wspólny dobry czas dla obu stron dla uczestników i instruktora. Nawiązano nowe relacje, pogłębiono istniejące, nie brakowało wspólnych rozmów, radości i uśmiechów . Natomiast ja jako instruktor Nordic Walking starałam się pokazać uczestnikom projektu ile radości i satysfakcji może przynieść ta forma aktywności, ile ciekawych rzeczy można robić z kijami i ile można zyskać zdrowotnie i samopoczuciowo. Nordic Walking to coś więcej niż tylko marsze. Każdy uczestnik otrzymał identyfikator uczestnika z logo na smyczy, pamiątkowy dyplom uczestnictwa, drukowany przewodnik techniczny, śpiewniczek. Wyróżnieni uczestnicy za aktywny udział w zajęciach otrzymali dodatkowo materiały promocyjne : kubki. Były też podziękowania dla uczestników za udział w projekcie, a także integracja i wspólna zabawa. Mam nadzieję, że nasze wspólne zajęcia, marsze zainspirują wszystkich do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Dziękuję wszystkim, za udział i liczymy na Waszą aktywność w przyszłych edycjach.
Do zobaczenia na ścieżkach !
Maria Skakowska - Instruktor Nordic Walking