Drukuj Drukuj

"Niemieckie działania przeciwpartyzanckie w Lasach Janowskich" - tematem wystawy w Muzeum Regionalnym

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 10.06.2024
"Niemieckie działania przeciwpartyzanckie w Lasach Janowskich" - tematem wystawy w Muzeum Regionalnym

W związku z obchodami 80. rocznicy  Bitwy Partyzanckiej w Lasach Janowskich na Porytowym Wzgórzu, jak również w ramach 40 – lecia Janowskiego Muzeum została przygotowana wystawa pt. „Sturmwind I - Niemieckie działania przeciwpancerne w Lasach Janowskich”. Otwarcie wystawy odbyło się 6 czerwca br., w budynku Dawnego Więzienia przy ulicy Ogrodowej. Wszystkich uczestniczących w wernisażu przywitała Justyna Flis – Dyrektor Muzeum Regionalnego. Na temat t wystawy, jej zakresu tematycznego i przygotowań opowiedział Piotr Widz  z Muzeum (autor wysatwy).

Przypomnijmy, że czerwcu 1944 roku Niemcy przeprowadzili największą operację przeciwparyzancką na ziemiach polskich, oznaczoną kryptonimem „Sturmwind” (Wicher). Jej pierwszy etap, dokonany na obszarze Lasów Janowskich w dniach 11 – 15 czerwca 1944 roku., zakończył się bitwą stoczoną 14 czerwca w okolicy Porytowego Wzgórza.

Czerwcowa data ma także zbieżność z janowskim Muzeum. Dnia 10 czerwca 1984 roku, w związku z 40 rocznicą bitwy na Porytowym Wzgórzu zainicjowana została działalność  janowskiego Muzeum, najpierw pod nazwą Muzeum Czyny Zbrojnego jako oddział Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, a od 1996 roku jako samodzielna, gminna instytucja kultury Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim.

Podczas wernisażu wywiązała się dyskusja na temat przebiegu walk, jak również cmentarza na Porytowym Wzgórzu. Wspomniano, że ważny jest fakt, że „stare liceum” zachowało swoją nazwę jako Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza. Jak również, że młodzież pod kierunkiem nauczycieli organizuje wiele spotkań, które przypominają wydarzenia z czerwca 1944 roku. Służyła ku temu konferencja  „Ziemia Janowska w czerwcu 1944 roku”, która odbyła się 14 czerwca br., czy XII Bieg Partyzantów, jaki miał miejsce 12 czerwca br.

W wernisażu uczestniczyła m.in.: Sekretarz Gminy Magdalena Kolasa, Zastępca Burmistrza Czesław Krzysztoń, Przewodnicząca Rady Miejskiej Bożena Czajkowska oraz Tomasz Żuławski - regionalista, historyk, Zastępca Nadleśniczego Rafał Szkutnik, Dyrektor Liceum I Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza Wiesława Dyjach wraz z nauczycielami historii i młodzieżą, Dyrektorzy Bibliotek: Edyta Prystańska, Anna Łopata, Ks. Waldemar Farion - Proboszcz Parafia św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim, Andrzej Blacha – Prezes Banku Spółdzielczego, fotograf, pasjonat lokalnej historii.

Na temat walk na Porytowym Wzgórzu pisano na łamach Janowskich Korzeni – czasopisma wydawanego przez Muzeum Regionalnego. Piał o tym min. Tomasz Żuławski. Śp. Józef Łukasiewicz, Lidia Kotuła

Tekst i foto: Dorota Kozdra

facebook youtube