Drukuj print

Nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka !! List nadesłany do redakcji Gazety Janowskiej

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 17.11.2020
Nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka !! List nadesłany do redakcji Gazety Janowskiej

W ostatnim czasie do redakcji Gazety Janowskiej wpłynął list od mieszkańca Janowa Lubelskiego dotyczący pewnego wydarzenia, które jest związane z brakiem okazania pomocy drugiej osobie. Czytając tą wiadomość nasuwa się wiele myśli dotyczących naszego zachowania. Wydarzenie miało miejsce w ubiegły wtorek 10 listopada przy ulicy Bocznej Okopowej.

Opisane wydarzenie zostało zarejestrowane przez monitoring.

Czytamy: „Przed godziną 7-mą rano zauważyłem jadący na sygnale ambulans z ul. Lubelskiej skręcający w Okopową, a następnie w Okopową Boczną. Zatrzymał się w połowie tej uliczki, gdzie po prawej stronie na poboczu leżał człowiek”.

Mieszkaniec odczytuje później zapis kamery monitoringu:

Po prawej stronie na trawie ledwie widać ciemny punkt oświetlany reflektorami przejeżdżających samochodów. Pomiędzy godziną 5:30 a 6:00 przejeżdża 18 samochodów osobowych. Nikt nie zauważa leżącej postaci. Od 6:00 do 6:30 przejeżdża 24 samochody i jeden rowerzysta. O 6-tej zaczyna powoli się rozwidniać a o 6:15 jest już widno. O 6:24 jeden przejeżdżający z samochodów zatrzymuje się, cofa i kierowca wychodzi z samochodu, ogląda osobę i odjeżdża. Dopiero o 6:30 idzie pieszy, zatrzymuje się przy tej osobie i zaczyna zatrzymywać przejeżdżające samochody. Widać jak macha ręką. Przejeżdża 26 samochody osobowe i dwóch rowerzystów. Nikt nie reaguje. Dopiero o 6:44 według czasu monitoringu, przyjeżdża ambulans i zabiera osobę do środka. Nie odjeżdża. O 7:07 przyjeżdża patrol policji i ambulans odjeżdża”.

Adresat nadesłanej wiadomości zastanawia się kim była dana osoba. Czytamy w przesłanej informacji: „Nie wiem kim była dana osoba, jakiej płci, ale chyba był to mężczyzna i nie wiem jak długo tam leżał. Coś musiało się stać, zasłabnięcie lub inne okoliczności. Nie wiadomo z jakiej przyczyny leżał człowiek na poboczu i dlaczego nie było reakcji ze strony tylu przejeżdżających samochodów ?”.

Po przeczytaniu tej informacji rodzi się wiele pytań na temat naszego zachowania, które zadajemy wraz za adresatem tej wiadomości. Czy jesteśmy aż tak obojętni na los innych ludzi? Dlaczego nie było nawet najmniejszego zainteresowania przez tak długi okres czasu?

Co Państwo myślicie na temat takiej sytuacji? Na brak reakcji dla osoby, która potrzebuje naszej pomocy? Tym bardziej teraz gdy nocna temperatura jest nie wiele większa od zera stopni.. a gdyby była temperatura minusowa. Każda minuta jest wtedy bardzo cenna.

Dziękujemy adresatowi tego listu za przekazanie tej informacji  i apelujemy nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka.

 

Opracowanie: Dorota Kozdra

facebook youtube