Drukuj print

Na nartach biegowych po Ziemi Janowskiej z KAR „Rekreo – Styl” JL, zima 2021 / 2022 r.

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 17.02.2022
Na nartach biegowych po Ziemi Janowskiej z KAR „Rekreo – Styl” JL, zima 2021 / 2022 r.

W Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim zima to czas śnieżnych i lodowych aktywności w terenie.

W grudniu 2021 r. Klub otrzymał dotację z Gminy Janów Lubelski w zadaniu publicznym „Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa 2021”. Środki przeznaczono na zakup 5 kpl. nart biegowych a także na zorganizowanie  wyjazdów na łyżwy do Zamościa i Stalowej Woli oraz na narty do Ośrodka Narciarskiego „Raj u Rzetelskiego” w Chrzanowie.

Po zakończeniu zadania, pod koniec grudnia zorganizowano wyjazd grupowy na narty do Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim, gdzie doskonalono nabyte umiejętności, co dotyczyło głównie nowych uczestników zajęć. W grupie narciarskiej (8 osób) trwa wymiana informacji: gdzie jest dobra pokrywa śniegowa, jak tam dojechać lub dojść.

Od początku stycznia jeżdżono w małych grupkach a niekiedy indywidualnie na  terenach Parku Rekreacji Zoom Natury, Placu Rekreacji Osiedla Zaolszynie, Parku Misztalec, po dróżce za Boiskiem PSP.

Dobre jazdy były w okolicy Majdanu Modliborskiego (blisko Lasów Janowskich) i Bilska (blisko Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu).

Wyżynne ukształtowanie terenu okolic Bilska, swoisty mikroklimat dały tam możliwość jazdy jeszcze we wtorek 08.02.2022 r. To wtedy rozpoczęło się dwudniowe topnienie śniegu na wyżynie i w efekcie Białka w Janowie Lubelskim szybko wypełniła całe swoje koryto.

Po nocnych przymrozkach, słonecznymi rankami trwają ptasie koncerty, w ciepłe południe można posiedzieć na balkonie lub na ławeczce w Parku Miejskim, na przydomowych ogródkach pojawiły się pierwsze przebiśniegi. Ale na zacienionej alejce nad Zalewem leży zmrożony śnieg i są zapowiedzi deszczu ze śniegiem. Tak wygląda zima cykliczna, ale już niedługo przedwiośnie.

Wobec braku śniegu, w Klubie od tygodnia jest przerwa w nartach na rzecz kijków NW.  Narty jeszcze nie są schowane - trwają poszukiwania możliwości wyjazdu na naśnieżoną sztucznie trasę nart biegowych lub na sztuczne lodowisko.

 

W załączeniu foto z okolic Bilska i Zalewu Janowskiego.

Antoni Sydor –Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej

Foto: Zuzanna Skoczyńska, Krystyna Łukasiewicz

Janów Lubelski, 16.02.2022 r.

facebook youtube