Drukuj print

Młodzi liderzy przyszłości w I LO

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 13.10.2021

W I LO im. Boh. Porytowego Wzgórza zakończyła się realizacja projektu „Młodzi liderzy przyszłości”, który otrzymał dotację w konkursie grantowym, ogłoszonym przez Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych w ramach projektu „Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO 5”. Dotacja w wysokości 3 tys. zł została przeznaczona na realizację trzech zadań.
Dla 16 uczniów odbyły się warsztaty debaty oksfordzkiej, opartej na umiejętności toczenia merytorycznych i kulturalnych sporów na argumenty. Uczniowie przeprowadzili debatę oksfordzką z udziałem zwolenników i przeciwników tezy "Regulacja systemowa urodzeń szansą na uniknięcie przeludnienia na planecie".

Debatowały ze sobą dwie czteroosobowe drużyny „Propozycji” i „Opozycji” reprezentowane przez uczniów klas trzecich. W roli marszałka wystąpiła Gabriela Figura, dziennikarka, animatorka kultury, koordynatorka projektów edukacyjnych i trenerka w Biłgorajskim Centrum Kultury i Biłgorajskiej Telewizji Kablowej.

Debatę oceniała loża ekspertów oraz publiczność (link do debaty: https://fb.watch/8AgU8Ja2Qa/) 50 uczniów uczestniczyło w warsztatach skutecznej komunikacji interpersonalnej opartej o kwadrat komunikacyjny Friedmanna Schulza von Thuna. Znajomość i umiejętność stosowania modelu wypowiedzi niemieckiego psychologa umożliwia wychwytywanie ukrytych komunikatów o emocjach i relacjach oraz przenoszenie ich na płaszczyznę faktów i rozwiązywanie problemów. Dzięki niej wypowiedzi stają się precyzyjne i zrozumiałe dla rozmówców, co wpływa na poprawę relacji. Zajęcia prowadziła Emilia Żuber.

Z myślą o potrzebach rozwojowych uczniów powstała również przestrzeń relaksacyjna nawiązująca do przytulnego ogrodu, w której młodzież spędza wspólnie czas wolny na przerwach. Przyjemną atmosferę tworzą kwiaty, wygodne pufy, leżaki i kanapy.
Jest to szczególnie ważne przedsięwzięcie, ponieważ wpływa pozytywnie na budowanie relacji rówieśniczych po dłuższej izolacji wynikającej z nauki zdalnej.
Poszczególne etapy z realizacji projektu zostały zamieszczone na profilu szkoły na Facebooku https://www.facebook.com/lojanow.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Operatorem projektu jest Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej oraz Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych.

Emilia Żuber
Koordynator projektu

facebook youtube