Drukuj Drukuj

Międzynarodowa Akcja Czytanie na Polanie. Edycja 2024

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 07.06.2024
Międzynarodowa Akcja Czytanie na Polanie. Edycja 2024

 Ogólnopolska (teraz już poprzez udział polskich placówek za granicą międzynarodowa) Akcja Czytanie na Polanie to jeden z ważnych projektów czytelniczych w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom".

 Akcja ta jest skierowana do uczniów, nauczycieli, lokalnej społeczności szkolnej i pozaszkolnej. Pomysłodawczynią i główną koordynatorką tej inicjatywy jest Katarzyna Paliga - nauczyciel bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej.  Przedsięwzięcie polega na zorganizowaniu imprezy czytelniczej w jednym (kilku) wybranym przez placówkę dniu, a jej realizacja odbywa się na świeżym  powietrzu. Społeczność placówki przychodzi tego dnia z kocami lub poduszkami (itp.) i w wybranym przez koordynatora placówki miejscu  na zewnątrz organizuje przestrzeń czytelniczą. Można czytać dowolnie przygotowaną książkę.  

  W akcji mogą brać udział placówki oświatowe i kulturalne każdego typu (przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, ośrodki szkolno-wychowawcze, biblioteki wszystkich typów).  Głównym celem tej inicjatywy jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja społeczeństwa lokalnego oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. 

 

  Biblioteka Pedagogiczna uczestniczy w Akcji po raz trzeci. Promuje czytelnictwo wśród najmłodszych czytelników realizując własne projekty. 

 W br. zaczęliśmy 24. maja odwiedzając przesympatyczną grupę Motylków z sąsiadującego z biblioteką Przedszkola Tęczowego. Na książkowym spotkaniu, które zorganizowaliśmy na przedszkolnym zielonym, placu było czytanie fragmentów ulubionych bajek, rozmowy na temat bliskich sercu bohaterów literackich, wybieraliśmy ulubioną postać literacką grupy Motylków, była też wesoła zabawa z szalem.

  29. maja Czytanie powędrowało do gościnnej Szkoły Podstawowej w Białej Drugiej, do klasy VII. Środowe przedpołudnie z młodzieżą przebiegało pod hasłem łamańców językowych i związków frazeologicznych, nawiązujących do znanych postaci z bajek (m. in.: król jest nagi, śpiąca królewna, łabędzi śpiew). Próbowaliśmy odpowiedzieć, dlaczego warto "łamać" sobie język.

 Łamańce językowe są  trudne do wymówienia, szczególnie w szybkim tempie.  Wymawiając je ćwiczymy prawidłową wymowę, ale mogą też  przysporzyć dużo śmiechu, jeśli teksty są wyjątkowo trudne, a częste pomyłki bywają bardzo zabawne.

  3. czerwca czytaliśmy na Polanie z kl. I a Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Akcja świetnie wplotła się w kolejne ważne czytelnicze przedsięwzięcie, XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, w tym roku pod hasłem: „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!”. Na zajęciach pod chmurką (rzeczywiście nadciągały deszczowe chmury, ale wspólne czytanie sobie z nimi super poradziło!) odbyły się kreatywne zabawy   z książką, stworzyliśmy książkowe drzewo, rozmawialiśmy o książkach i czytaniu wymieniając argumenty za czytaniem i te przeciw.

 Warto nadmienić, że w dobie elektroniki dzieci coraz bardziej zatracają się w wirtualnym świecie, dlatego zachęcanie do czytania książek, które wciągną je w swój świat, nie jest prostą sprawą.

 Okazuje się, że pomysł Czytania na Polanie jest  fantastycznym pomysłem. Wspólne czytanie czy słuchanie bajek, książek i rozmowa o nich pod chmurką, zwłaszcza, gdy pogoda temu sprzyja, zbliża, a jednocześnie wycisza – tworzy się więc atmosfera sprzyjająca podjęciu nawet niełatwych tematów.

 Czytanie dzieciom i oczywiście samodzielne czytanie przez dzieci jest niezwykle ważne.

Tekst i foto. pracownicy Biblioteki

 

facebook youtube