Drukuj Drukuj

Marsz Nordic Walking – Ośrodek Edukacji Ekologicznej - Nadleśnictwo Janów Lubelski – wrzesień 2018 r. Archiwalny wpis

Autor: Antoni Sydor
Opublikowano: 03.10.2018

Aktywni uczestnicy zajęć w Fitness Klubie Pilates Janów Lubelski w piątkowe, przedburzowe popołudnie (14.09.2018 r.) byli na marszu Nordic Walking na terenach Ośrodka Edukacji Ekologicznej - Nadleśnictwo Janów Lubelski i w otaczających lasach.

Najpierw była rozgrzewka na siłowni terenowej przy Hotelu a później marsz przez alejki w dendrarium, gdzie z ciekawością obserwowano rośliny w stawach retencyjnych. Dalej, na szutrowej alejce oznakowanego  małego szlaku nart biegowych „Bieguś” (1,1 km),  zatrzymywano się przy tablicach z opisem flory i fauny Lasów Janowskich. Wobec wyrównanej kondycji uczestników, nie dokonano podziału na grupy. Przed Wiatą wszyscy skręcili za ogrodzenie  OEE na duży, oznakowany  szlak nart biegowych „Bieguś” (3,8 km). Duży „Bieguś” na sporym odcinku wytyczono razem ze szlakiem rowerowym „Czarna Perła” a później ze szlakiem konnym „Cwał”. Teraz, w rozwiniętym szyku, maszerowano leśnymi, krętymi  drożyniami. Tu podłoże stanowi trawa, ściółka, piasek oraz wyschnięte błoto w koleinach i zagłębieniach a z gruntu niekiedy wystają korzenie. Na trasie obserwowano dobrze widoczne piętra roślinności w dorodnym borze sosnowym. Dalej wędrowcy zeszli w dolinę Trzebenszy a idąc przez bór bagienny pokonali suche teraz koleiny i zagłębienia. Później teren wzniósł się a podłoże stało się piaszczyste. Już za bramą OEE spotkano dobre podłoże trawiaste, którym dotarto do szutrowej alejki prowadzącej od Wiaty do Hotelu.

Po marszowym wysiłku, przy kawie i herbacie w barze za Hotelem dzielono się wrażeniami z leśnej wędrówki oraz planowano kolejne spotkania.

Uwaga: na dużym Szlaku „Bieguś” zaleca się obuwie turystyczne a przed wyjściem warto zapytać w recepcji Hotelu o warunki marszowe na szlaku.

Antoni Sydor  -  Instruktor PILATES, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej Rowerowej i Narciarskiej.

Foto: Janina Słapczyńska, Elżbieta Pezda - Chmiel

Kopia cz. Mapy „Czarna Perła”: Jarosław Lalik

Janów Lubelski, 29.09.2018 r.

 

Przejdź do oryginalnej wersji publikacji w archiwalnej wersji strony
facebook youtube