Drukuj Drukuj

Konsultacje na temat koncepcji zagospodarowania Rynku Starego Miasta

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 02.03.2022
Konsultacje na temat koncepcji zagospodarowania Rynku Starego Miasta

Dwuetapowe konsultacje związane z rewitalizacją Rynku Starego Miasta odbyły się wczoraj tj. 1 marca w Janowskim Ośrodku Kultury. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli kierownicy, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy, w drugim (popołudniowym) mieszkańcy naszego miasta.

Podczas każdego ze spotkań Burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś zapoznał zebranych z inwestycjami Rynku Starego Miasta, które były prowadzone od 2001 roku. Przeprowadzone „przeobrażenia” Rynku dokonywały się stopniowo. Początkowo była to budowa sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej w 2001 roku.

W kolejnych latach (2004- 2005) wybudowano kanalizację deszczową dla jedenastu ulic w rynku i centrum miasta. W 2006 roku gmina realizowała projekt pn. Rewitalizacja historycznego Centrum Janowa Lubelskiego (etap II).

W 2011 roku gmina okupiła prawa użytkowania wieczystego placu dworca oraz własności budynków od PKS Stalowa Wola. W 2020 roku uzyskała prawo własności.

W latach 2013 – 2014 to prace związane z koncepcją architektoniczną zagospodarowania Rynku. Rozpoczęto konsultacje społeczne na temat lokalizacji dworca. Zdecydowana większość opowiedziała się, aby dworzec pozostał w obecnym miejscu. W 2016 roku gmina przystąpiła do dalszych prac związanych z rewitalizacją Rynku (etap III). Odbyły się konsultacje społeczne i przystąpiono do zadań związanych z przebudową rynku – budowy nowego dworca. W 2021 roku gmina odkupiła Dom Towarowy od Gminnej Spółdzielni, uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego uwzględniający rozbiórkę obiektu, opracowano koncepcję architektoniczną, jak również złożono wniosek o dofinansowanie w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

Koncepcja rewitalizacji Rynku została przedstawiona przez Jolantę Zezulińską – projektanta, byłą Architekt Miejską, która pracowała nad przebudową rynku od wielu lat. Przedstawiona koncepcja dotyczy przebudowy rynku po rozbiórce Domu Towarowego. Ponad dwukrotnie wzrośnie powierzchnia zieleni. Pozostaną wszystkie dotychczas rosnące drzewa, a ponadto dosadzonych będzie około 40 klonów i robinii o różnej wysokości.  Są zaprojektowane różnorodne, efektowne kompozycje roślin i kwiatów. Od strony sanktuarium przewidziane zostały miejsca parkingowe.

Przed konsultacjami mieszkańcy mieli możliwość zgłaszać swoje propozycje drogą meilową. W głównej mierze pytania i uwagi dotyczyły ilości zieleni w rynku. Podczas wczorajszych spotkań, mieszkańcy także zgłosili swoje uwagi, które dotyczyły aspektów funkcjonalnych, wypoczynkowych, historycznych i estetycznych rynku. Prace projektowe będą kontynuowane. O ewentualnych korektach będziemy Państwa na bieżąco informować.

Tekst i foto: Dorota Kozdra

Poniżej przesyłamy link do transmisji z wczorajszych spotkań.

 

 

 

facebook youtube