Drukuj Drukuj

„Karol – historia niezwykła” – spektakl w reżyserii Andrzeja Tomczyka

Autor: Kamila Strykowska-Momot
Opublikowano: 21.05.2024

Dnia 20 maja w Janowskim Ośrodku Kultury premierę miał spektakl „Karol – historia niezwykła”. Wicedyrektor janowskiej szkoły podstawowej Andrzej Tomczyk wcielił się zarówno w rolę scenarzysty jak i reżysera. Przy organizacji czynnie pracowały: Pani Anna Kwiecień – nauczyciel  i siostra Wiktoria Byszuk; za muzykę do spektaklu odpowiadał Pan Jacek Dubiel, za dekoracje - Pan Krzysztof Biżek, a za kostiumy -  Pani Halina Drelich. Obsada aktorska liczyła sobie około 80 uczniów szkoły podstawowej, przede wszystkim z klas III, VII i VIII. Główne role w przedstawieniu zagrali: Jan Kacprzycki (kl. III) jako mały Karol Wojtyła, Piotr Źródło (kl. VIII) jako dorosły Karol Wojtyła; rodziców Karola zagrali - Karolina Ligaj i Krystian Kozina. Tak rozbudowany spektakl wymagał mnóstwo przygotowań, próby trwały od blisko 8 miesięcy. A o czym opowiada widowisko pt. „ Karol – historia niezwykła”? O naszym Papieżu Polaku, który gdyby nadal żył – 18 maja obchodziłby 104.  urodziny. Na Tronie Piotrowym zasiadał przez 27 lat i był 264. papieżem od początku powstania Kościoła. Karol Wojtyła, który przybrał imię: Jan Paweł II, po śmierci został beatyfikowany i kanonizowany. I o nim jest ta historia; o jego latach dzieciństwa, młodości i późniejszym życiu, również tym papieskim. 
Drugiego dnia wystawiania sztuki, tj. 21 maja,  pośród zaproszonych gości na sali obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych, w tym Burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś, Przewodnicząca Rady Miejskiej Bożena Czajkowska, Zastępca Burmistrza Czesław Krzysztoń oraz Sekretarz Gminy Magdalena Kolasa. Po przedstawieniu Przewodnicząca Rady Miejskiej, Burmistrz, Zastępca Burmistrza i Sekretarz Gminy złożyli gratulacje Pani Wiolettcie Sołtys - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz całej grupie zaangażowanych w przedsięwzięcie i podziękowali aktorom oraz wszystkim pracującym przy spektaklu. 
„Nie będę ukrywał, że sam ocierałem łzy wzruszenia” – mówił Burmistrz Krzysztof Kołtyś, kierując swe słowa do występujących – „Nasz Papież był wielkim człowiekiem, a wy pięknie oddaliście mu hołd. Wykonaliście ogrom pracy; zarówno aktorzy, jak i wszyscy pozostali zaangażowani w przygotowanie spektaklu z Panem Andrzejem Tomczykiem na czele. Przez osiem długich miesięcy prób i wielu spotkań roboczych szlifowaliście te młode talenty, aby dziś z dumą i godnością stanęli na tej scenie, dostarczając nam niezwykle silnych emocji. Za to wam serdecznie dziękujemy” – zakończył.
Rzeczywiście, spektakl przyjęto owacjami na stojąco, a niejeden ocierał łzy…


Tekst; foto: Kamila Strykowska-Momot

facebook youtube