Drukuj print

Jubileusz 65 lecia działalności Koła Pszczelarzy Ziemia Janowska

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 22.09.2022
Jubileusz 65 lecia działalności Koła Pszczelarzy Ziemia Janowska
Koło Pszczelarzy Ziemia Janowska dnia 18 września br. obchodziło 65 lat swojej działalności oraz świętowało 5-lecie nadania sztandaru.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w janowskim sanktuarium, gdzie zebrali się zaproszeni goście: z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie, poczty sztandarowe z okolicznych kół pszczelarskich oraz pszczelarze wraz z rodzinami.
Mszy św. przewodniczył ks. Tomasz Kopeć, wikariusz, zaś homilię wygłosił ks. Piotr Niewrzałek, wikariusz parafii. Eucharystia sprawowana była przy relikwiach św. Ambrożego patrona pszczelarzy, które od dwu lat są obecne w janowskiej świątyni.
Pszczelarskie świętowanie było podziękowaniem za lata działalności koła oraz jako podziękowanie za tegoroczne miodobranie. Jak podkreślał Józef Łukasik, prezes Koła Pszczelarskiego Ziemia Janowska, obecna gospodarka pasieczna i działalność pszczelarzy to kontynuacja wielowiekowej tradycji hodowli pszczół i pszczelarstwa na terenach janowskich. W wielu rodzinach pszczelarstwo to pasja i zajęcie kultywowane od pokoleń, gdzie tajemnice gospodarowania i hodowli pszczół przekazywane są z pokolenia na pokolenie. – Jako nasz dar z okazji obchodzonego jubileuszu złożyliśmy w janowskim sanktuarium ornat ze św. Ambrożym, naszym patronem, dziękując mu za opiekę nad naszymi pasiekami i prosząc, by z każdym rokiem przymnażał nam miodu w myśl przysłowia „Święty Ambroży –miodu przymnoży”.
Foto: Radosław S.
facebook youtube