Drukuj print

Jesienne zajęcia w Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” JL: pilates, nauka pływania - 2022 r.

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 28.10.2022
Jesienne zajęcia w Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” JL: pilates, nauka pływania - 2022 r.

W dobrej kondycji, pełni wakacyjnych wrażeń członkowie Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim już we wrześniu rozpoczęli jesienne zajęcia w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz w Sali Sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim. Zajęcia są częścią zadania publicznego z dofinansowaniem Gminy Janów Lubelski „Rekreacja ruchowa seniorów w zdrowym stylu życia - 2022”.

Znana w środowisku Janowa gimnastyka Pilates prowadzona jest w sąsiadującej z obiektami MOSiR Sali Sportowej PSP. Uczestnicy, w tym kilka nowych osób, są chętni do wysiłku; po kilku spotkaniach wrócili do formy pozwalającej na wprowadzanie kolejnych ćwiczeń specjalistycznych Pilates i na sprzęcie (piłki).

Natomiast w nauce pływania, prowadzonej na Pływalni Otylia MOSiR chętnych podzielono na grupy. Są to osoby stawiające sobie ambitny cel nauczenia się samodzielnego poruszania się w środowisku wodnym – czyli pływania.  W instruktorskim planie zajęć na płytkim torze najpierw zwracana jest uwaga na potrzebę oswajania się z wodą, zrozumienia zasad mechaniki pływania statycznego i dynamicznego, nabycia umiejętności regulacji oddechu. Kolejnym etapem jest nauka   korzystania z przyborów, jakimi są deski i makarony. Dopiero później są ćwiczenia wypornościowe i związane z nauką pływania różnymi stylami. Trudne dla początkujących zajęcia są urozmaicane zeskokami i nurkowaniem. Wszystkich cieszy relaksacja po nauce w ciepłym basenie jacuzzi oraz w brodziku z prądami wodnymi.

W rozmowach z uczestnikami okazało się, że tylko nieliczni pływali wiele lat temu a teraz sporadycznie pływają tylko niektórzy. Jak zwykle, w grupie są osoby szybko uczące się kolejnych technik, ale i potrzebujące wielokrotnych powtórzeń a nawet wspomagania żmudnego procesu eliminacji lęku przed wodą.

Zarówno w Pilates jak i w pływaniu zakłada się nabycie umiejętności ruchowych, poprawę zdrowia a poprzez kontakty z innymi osobami  - wzrost aktywności społecznych uczestników. Jednak trzeba podkreślić, że dla uzyskania oczekiwanego efektu potrzebny jest ukierunkowany i wspomagany rozwój wybranych cech motorycznych: siły, skoczności, szybkości, gibkości, wytrzymałości i koordynacji ruchowej.

Czy i kiedy to nastąpi? Z pewnością jest to zadanie dla uczestników, dla Instruktora i dla Zarządu Klubu.

 

Do kolejnych spotkań zachęca prowadzący zajęcia Pilates i pływania -

Antoni Sydor – Instruktor PILATES, Instruktor Rekreacji Ruchowej, Instruktor Sportu

Foto: Małgorzata Tatko (Pilates), Maria Skakowska (pływanie), MOSiR Janów Lubelski.

Scan: Antoni Sydor, okładka książki „Nauka pływania w weekend”, Sharron Davies, wyd. Wiedza i Życie, Warszawa 1993 r.

Janów Lubelski, 25.10.2022 r.

 

facebook youtube