Drukuj Drukuj

Jesienne zajęcia Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w MOSiR JL – pilates, nauka pływania i jaskinia solna - 2021 r

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 11.10.2021
Jesienne zajęcia Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w MOSiR JL –  pilates, nauka pływania i jaskinia solna - 2021 r

Po letnich wyjazdach turystycznych i nauce wiosłowania na Przystani Klubu Żeglarskiego „Zefir” nad Zalewem Janowskim członkowie Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim uczestniczą w jesiennych zajęciach rekreacyjno –zdrowotnych w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Janowie Lubelskim. Zajęcia są częścią zadania publicznego z dofinansowaniem Gminy Janów Lubelski „Rekreacja ruchowa seniorów w zdrowym stylu życia-2021”.

W precyzyjnej ruchowo gimnastyce Pilates, prowadzonej w sąsiadującej z obiektami MOSiR JL Małej Sali Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim bierze udział ograniczona ilościowo grupa osób, co wynika z troski o bezpieczeństwo sanitarne stanu koronairusa. Uczestnicy dopiero po kilku spotkaniach wrócili do formy a teraz z chęcią wykonują kolejne, stopniowane w skali trudności ćwiczenia.

Natomiast w nauce pływania uczestniczą osoby chcące poznać lub przypomnieć sobie sposoby bezpiecznego poruszania się w środowisku wodnym – czyli pływania.  W dobrych warunkach Krytej Pływalni MOSiR JL „Otylia”, na płytkim torze zwracana jest uwaga na potrzebę oswajania się z wodą, umiejętność regulacji oddechu, znajomość mechaniki pływania, warunki korzystania z przyborów. Dopiero później są ćwiczenia wypornościowe i związane z nauką pływania - na płytkim i głębokim torze. Dla uzyskania oczekiwanego efektu potrzebny jest ukierunkowany rozwój wybranych  cech motorycznych: siły, skoczności, szybkości, gibkości, wytrzymałości i koordynacji ruchowej. Gdy już nastąpią pierwsze samodzielne ruchy w środowisku wodnym – pływanie, są niezwykłe zarówno dla uczestnika jak i dla instruktora. Zaraz pojawia się chęć powtórki i pokonania kolejnego dystansu a nawet całej długości toru na głębokiej wodzie. Ale zajęcia są urozmaicone (skoki, nurkowanie) i czas lekcji z grupą chętnych pływaków mija szybko. A po nauce jest czas na relaksację w ciepłych basenach z jacuzzi i prądami wodnymi.

Zajęcia zdrowotne to wyciszające seanse w jaskini solnej MOSiR JL. Stosowane tam środki i stworzony  mikroklimat wspomagają leczenie dróg oddechowych oraz wielu innych schorzeń. Walorem jest też specyficzna aranżacja wnętrza, która ma pozytywny wpływ na  samopoczucie kuracjusza.

W realizowanym zadaniu zakłada się nabycie umiejętności ruchowych w Pilates i w pływaniu, poprawę zdrowia a poprzez kontakty z innymi osobami  - wzrost aktywności uczestników.

Zadowoleni z efektów uczestnicy i kadra Klubu powiedzieli o Janowskim MOSiR: „teraz z pewnością będą częściej odwiedzali ten piękny obiekt kultury fizycznej - jakiego zazdroszczą nam mieszkańcy okolicznych miast”.

 

Do kolejnych spotkań zachęca prowadzący zajęcia Pilates i pływania -

Antoni Sydor – Instruktor PILATES, Instruktor Rekreacji Ruchowej, Instruktor Sportu

Foto: Zuzanna Skoczyńska, MOSiR Janów Lubelski

Janów Lubelski, 09.10.2021 r.

 

facebook youtube