Drukuj Drukuj

Gmina Janów Lubelski przystąpi do programu dystrybucji węgla na potrzeby mieszkańców

Autor: Dorota Kozdra
Opublikowano: 12.10.2022

     W związku z problemami związanymi z zaopatrzeniem w węgiel pojawił się rządowy  projekt ustawy dotyczący dystrybucji i sprzedaży węgla przez samorządy.  Gminy będą mogły przystąpić do tego programu. Założenie jest takie, że gminy zakupią węgiel od spółek skarbu państwa, a następnie przywiozą go i będą sprzedawać swoim mieszkańcom. Nasza Gmina planuje przystąpić do tego programu, ponieważ chcemy pomóc naszym mieszkańcom w zakupie węgla. Uruchomiliśmy już działania i do dystrybucji węgla przygotowuje się nasza spółka PGKiM.
      Obecnie najbliższe składy węgla Polskiej Grupy Energetycznej znajdują się w Koninie lub Małaszewicach. Cena za 1 tonę węgla wynosi 2100 złotych plus podatek VAT, czyli około 2500 zł. Do tego dochodzi koszt transportu i koszt obsługi na miejscu. Gdybyśmy dziś przystąpili do programu koszt 1 tony oscylowałby około kwoty 3 tys. zł. Najnowsze założenia rządu zmierzają do tego, aby tona węgla kosztowała około 2 tys. zł.
     Dlatego wstrzymujemy swoje działania na czas przyjęcia odpowiednich przepisów, które uregulują kwestię cen węgla i zasad uczestnictwa gmin w tym programie.
     Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, w której pierwsi nabywcy węgla zapłacą około 3 tys. zł. za tonę, t.j. około 1 tys. zł za tonę więcej niż to jest w założeniach nowej ustawy. Na razie będziemy robili rozeznanie wśród mieszkańców, aby oszacować jakie są realne potrzeby.
     Jesteśmy w stanie gotowości i czekamy na szybkie ustalenia rządu dotyczące całego nowego systemu dystrybucji węgla.
     Chcemy działać tak, aby to było jak najbardziej korzystne dla naszych mieszkańców. Mamy nadzieję, że węgla nie będzie brakowało i dostawy będą ciągłe. To będzie jednak niezależne od gmin, tylko od dostępności węgla w składach państwowych spółek.
Będziemy Państwa na bieżąco informować o rozwoju sytuacji.

Urząd Miejski w Janowie Lubelskim

 

facebook youtube