sobota, 23 luty 2019, Imieniny: Damiana, Romany, Florentyna

Pogoda w Janowie

Załoga „Okoni” Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim – spływ kajakowy Bukową - 2016.

W 2015 r. na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim zawiązała się uczniowska załoga „Okoni”. Na wstępie członkowie „Okoni” przeszli standardowe szkolenie „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie”. Szkolenie obejmowało bezpieczeństwo na wodzie, umiejętność wiosłowania na kajaku i łodzi wiosłowej oraz pracę w charakterze załogi na łodzi żaglowej. Później, po wielu treningach, przyszedł czas na szkolenie rozszerzone obejmujące samodzielne manewrowanie małymi łodziami żaglowymi typu ket i slup. W przerwach pływań „Okonie” poznawali tajniki prac bosmańskich na Przystani Klubu.
Dla sprawdzenia nabytych umiejętności, jeszcze przed wakacjami 2016 r., „Okonie” wzięli udział w spływie kajakowym leśną rzeką Bukową. 
Warto nadmienić, że rzeka Bukowa wypływa z podnóży Roztocza Zachodniego (w okolicy Kolonii Sokołówka koło Frampola) i wpada do Sanu na wysokości dzielnicy Stalowej Woli – Rozwadowa. Na przeważającym odcinku dolina rzeki wyznacza południową granicę Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Janowskie z cennymi obszarami ochrony przyrody. Trzeba pamiętać, że Bukowa zawsze była naturalną granicą regionów. Kiedyś tędy przebiegała granica zaborów: Austriackiego i Rosyjskiego a teraz województw: Podkarpackiego i Lubelskiego. 
Liczne tu walory kulturowe pogranicza dostrzeże wprawny kajakarz o zainteresowaniach krajoznawczych.
Spływ został  zorganizowany w ramach współpracy  z Bagiennym Bractwem Obserwatorów Terenowych. 
Janów Lubelski, 11.06.2016 r.
Komandor Klubu
Antoni Sydor
Foto: Maciej Ponczek, Jarosław Makuch

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www