sobota, 29 luty 2020, Imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla

Pogoda w Janowie

Witajcie w naszej bajce, witajcie w szkolnej ławce

„Witajcie! W naszej bajce Słoń zagra na fujarce, Pinokio nam zaśpiewa, Zatańczą wkoło drzewa. Tu wszystko jest możliwe, Zwierzęta są szczęśliwe, A dzieci, wiem coś o tym, Latają samolotem” – śpiewały dzieciaki w Akademii Pana Kleksa, jak dobrze znanej każdemu z nas. Jednakże stwierdzić, trzeba, że ten świat opisany w „Akademii…”, od tego ukazanego na wystawie przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Lublinie, a zaprezentowanej przez Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim dnia 17 kwietnia br.  jest raczej odmienny.

Jakie były „Drogi ku wiedzy w II połowie XIX i na początku XX wieku?”, odpowiedzą jest prezentowana wystawa. Zobaczymy nie tylko 19 plansz tematycznych stworzonych z różnorodnych dokumentów, na których zostały przedstawione świadectwa szkolne, regulaminy, fotografie, szkice mundurków, regulaminy, ale także jak wyglądał prawdziwy kleks, a takich w zeszytach uczniowskim w owym czasie nie brakowało.

W otwarciu wystawy uczestniczył Krzysztof Kołodziejczyk – historyk, archiwista, który przybliżył tematykę ekspozycji. Prezentowana wystawa jest także odpowiedzią na pytanie, jak dawniej pisało się wypracowanie, jak wyglądał uczniowski zeszyt, w jaki sposób nauczyciele kontaktowali się z rodzicami. Niezwykle interesującym punktem są przedstawione eksponaty.

Przypomnijmy, że wystawa "Drogi ku wiedzy" jest czynna do 20 maja 2015 roku.

Tekst i foto: Dorota Kozdra

 

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www