wtorek, 16 październik 2018, Imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

Wypuszczono 180 sztuk bażantów

Koło Łowieckie „Janowskie Bory” w Janowie Lubelskim istnieje od 1949 roku. Tuż po wojnie  siedmiu pasjonatów  łowiectwa złożyło Koło Łowieckie które istnieje do dziś i zrzesza w swych szeregach  obecnie 123 osoby. Jednym z podstawowych  obowiązków statutowych członków Polskiego Związku Łowieckiego jest dbanie o zwierzynę żyjąca w stanie wolnym. Wychodząc na przeciw tym obowiązkom członkowie Polskiego Związku Łowieckiego czynią staranie aby tę zwierzynę chronić. Polega to na tym, że zbierane są w obwodach łowieckich wnyka, dokarmiana jest zwierzyna drobna i gruba poprzez wykładanie karmy soczystej i treściwej, oraz introdukcję zwierzyny drobnej w łowiskach w celach wzmocnienia i odnowienia pogłowia.

Taka akcja miała miejsce na początku września 2018 roku. Koło Łowieckie zakupiło 180 szt bażantów które zostały wypuszczone w naszych obwodach. Nie wszystkie ptaki jednak przeżyją, ponieważ duży wpływ na procent bażantów które utrzymają się przy życiu maja szkodniki lasu to lisy, jenoty. kuny jastrzębie oraz wałęsające się bezdomne psy i koty. Jednak pomimo tych przeszkód zasiedlanie przez ponad 10 lat z rzędu łowisk dało  niezłe rezultaty.  Ten piękny ptak jest widoczny praktycznie na wszystkich obwodach polnych oprócz głębokiego lasu. Czerpiąc satysfakcję z takich działań członkowie Koło Łowieckiego w dalszym ciągu będą prowadzić działania zmierzające do ochrony naszej rodzimej przyrody.

Darz Bór              Prezes Koła Zenon Nieradka