sobota, 21 wrzesień 2019, Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

Pogoda w Janowie

Wycieczka do Arboretum w Bolestraszycach

W dniu 22 maja 2018 roku, seniorzy z Klubu Seniora „Janowiacy” postanowili poznać piękno i urodę roślin, które są najatrakcyjniejsze w maju. W tym celu udali się do Arboretum w Bolestraszycach kolo Przemyśla. Wcześniej wstąpiliśmy do Krasiczyna, aby zwiedzić piękny zamek – rezydencję pałacowo – parkową z XVI i XVII wieku. Powstała z inicjatywy kasztelana Stanisława Krasickiego. Zamek został odbudowany i jest udostępniony dla zwiedzających. Budowlę otacza piękny park z rzadkimi gatunkami drzew i krzewów egzotycznych.

Głównym celem naszego wyjazdu było Arboretum w Bolestraszycach, obejmującego prawie 30 hektarów powierzchni, gdzie zgromadzono bardzo dużo gatunków drzew, krzewów, roślin zielnych i kwiatowych. Maj to piękna pora roku, a rośliny w tym okresie pokazują się w pełnej, pięknej, wiosennej krasie. Szczególny urok mają pływające na stawach grzybienie o wielkich, różnokolorowych kwiatach. Rośliny tu zgromadzone pochodzą z różnych regionów Polski oraz różnych stron świata. Żyje tu wiele gatunków zwierząt. Bardzo pięknie prezentują się kolorowe bażanty i pawie. Ogród przystosowany jest do zwiedzania przez niewidomych, niepełnosprawnych i osób starszych. Spacer po ogrodzie to wiele wiedzy o roślinach i wielka przyjemność.

Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym ogniskiem, w otoczeniu pięknych roślin tego ogrodu. W czasie trwania ogniska, wśród spotkanych tam seniorów i zwiedzających ogród turystów, promowaliśmy nasz region przez pogadanki, rozmowy i piosenki o pięknie Ziemi Janowskiej i Janowa Lubelskiego. Również na trasie przejazdu, w obie strony, w czasie „przystanków” przy stacjach benzynowych i na parkingach, gdzie zatrzymywało się wielu turystów, również promowaliśmy nasz region, śpiewając piosenki o Janowie, przy akompaniamencie akordeonu i bębna. Ten wspólny wyjazd seniorów był bardzo udany. Dał możliwość aktywnego spędzenia czasu, poznania wielu gatunków roślin i sposobu ich uprawy, przy zastosowaniu ekologicznych środków. Dał większą świadomość, jak ważna jest ochrona naturalnego środowiska dla każdego człowieka.

                                                                                                                                 H.J. Łukasz

 

 

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www