sobota, 20 październik 2018, Imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

Wychowanie przez teatr, czyli dobre rady od Czterech wróżek

Choć bajki i baśnie kojarzą się z dzieciństwem, to tak naprawdę towarzyszą nam przez całe życie. Pozwalają oderwać się od szarej rzeczywistości, by choć     na chwilę zapomnieć o problemach dnia codziennego. Wielu nosi w sobie pragnienie, bycia kimś innym, przeżywania czegoś innego, nowego, uczestnictwa w wielu wydarzeniach, czy uczucia zadowolenia. To umożliwia właśnie teatr.

Znaczące są także zalety edukacji teatralnej we wspomaganiu rozwoju psychofizycznego dzieci. Można wymienić tu chociażby kształtowanie osobowości dziecka, łatwości identyfikacji z bohaterami, odczuwanie uczuć i emocji, naukę odróżniania dobra od zła. Warto zauważyć, że teatr należy do sztuk złożonych, tzn.: słowa, barwy, dźwięku, tańca, światła, ruchu scenicznego, mimiki. Spektakl teatralny jest syntezą tych wszystkich wymienionych sztuk.

Janowski Teatr Tradycja działający pod przewodnictwem p. Zofii Widz-Baryły, przewodniczącej Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, a właściwie jego aktorzy zaprezentowali, to wszystko, o czym nadmieniono wyżej. Spektakl Cztery wróżki wprowadził widzów w klimat baśniowy, co w okresie przedświątecznym, wydarzenie miało miejsce 13. grudnia,  nabrało dodatkowego wyrazu i oprawy. Widzowie: dzieci z klas „0” z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim wraz z wychowawczyniami, podopieczni miejscowego Środowiskowego Domu Samopomocy oraz członkowie koła rejonowego PTTK mieli nie lada gratkę uczestniczyć w tak świetnym przedstawieniu. Wybranie najlepszego aktora było niemożliwe, wszyscy grali jak rasowi artyści. Szkoda, że bajka trwała zbyt krótko, ale najważniejsze, że zawarte w niej przesłanie – zwycięstwo dobra nad złem, zagości wśród nas na stałe.

pracownicy Biblioteki Pedagogicznej

zdjęcia i film, p. Jarosław Lalik